Adıyaman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından “Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” dolayısıyla, program düzenlendi.
Bu haber 2019-01-10 14:14:53 eklenmiş ve 213 kez görüntülenmiştir.

 

Programa, Adıyaman Vali Yardımcısı Bedir Deveci, İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Erdoğan Öz, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fehmi Çelik, Adıyaman İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, Açık Ceza ve Tutuk Evi Müdürü Naci Bilmez, kamu kurum temsilcileri ile 90 hasta ve yakını katıldı.

 

Toplantıda bir sunum yapan Adıyaman Verem Savaş Dispanseri İl Koordinatörü Dr. Songül Yıldız, Adıyaman Verem Savaş Dispanseri (VSD) olarak “Doğrudan Gözetimli Tedavi”nin daha etkili olması için akıllı telefon uygulaması başlatan ilk illerden biri olduklarını söyledi.

 

Hastaların tedavi süresince dijital olarak görüntülü bir şekilde aldıkları tedavinin kayıt altına alınarak her gün takip edildiğini belirten Yıldız, ”Akıllı telefonu olmayan hastalarımız da her gün aile hekiminin yanına gidip ilaçlarını içmektedirler. İlçelerde bulunan hastalarımıza ilaçlarını düzenli olarak götürüp ev ziyaretleri aktif olarak yapmaktayız. İl sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren Verem Savaş Dispanserimiz, daire başkanlığımızca belirlenen tüm kriterleri yerine getiren Türkiye’deki ilk 8 ilden birisidir.” diye konuştu.

 

-"TÜBERKÜLOZ’DA BAŞARI ORANIMIZI ARTTIRDIK”

 

 “Adıyaman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Tüberküloz Laboratuvarı ile yaptığımız iş birliği sonucu balgam sonuçları hızlı ve düzenli bir şekilde takip etmekteyiz.” diyen Yıldız, şöyle konuştu:

 

 “Tüberküloz laboratuvarı 3.Seviye(üst düzey)olup balgam sonucu pozitif çıkan hastalar hemen tedaviye alınmaktadır. Amacımız hastalarımızın tedaviye uyumunu sağlamak ve her türlü desteği vermektir.  Bu amaçla hastalarımız ile her gün görüşerek hastanın tedaviye katılımı sağlanarak başarı oranımızı artırdık. Bu işin bir ekip işi olduğu ve bunu ancak hastalar ile bir aile olarak yapabileceğini belirtti.” Ayrıca Etkinliğin “Bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu bu projenin Türkiye de ilk defa yapıldığını ve bu organizasyonun esas sorumluluğunu alan Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) sorumlu Sağlık Memuru Nevzat Akgül’e ayrıca teşekkür ederim.”
Programda gönüllü olarak konuşan Tüberküloz hastası Z.G ise şunları ifade etti:

 

“Verem olduğumu öğrendiğimde çok korkmuştum ne yapacağımı bilemedim. Kullandığım ilaçlar çok fazlaydı ve her gün düzenli olarak ilaç içmek zorundaydım. Bu süreç benim için zor bir süreçti. Özellikle Adıyaman VSD İl Koordinatörü Dr. Songül Yıldız ve Sağlık Memuru Nevzat Akgül bana her türlü desteği sağladılar. Bu zor süreçte beni hiç yalnız bırakmadıkları için kendilerine ayrıca çok teşekkür ederim.”
Etkinlikte Adıyaman Vali Yardımcısı Bedir Deveci hasta ve yakınları ile aynı masada oturup sohbet etti, tek tek ilgilendi.

 

Bu yıl 6-12 Ocak 2019 tarihleri arasında 72. Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası etkinlikleri ile toplumsal farkındalık çalışmaları kapsamında, Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kent genelinde Tüberküloz hastalığıyla ilgili halkın bilinçlendirilmesi ve toplumun tüm kesimlerinin, bu hastalığa karşı dikkatinin çekilmesi amacıyla hafta boyunca etkinlikler düzenlendi.

 

 

 


Kaynak:PHA

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.