Öğrencilerden Atatürk Barajına Teknik Gezi

Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde yürütülmekte olan Çevre Mühendisliği Uygulamaları dersi kapsamında Atatürk Barajına teknik gezi düzenlendi.
Bu haber 2018-12-06 18:30:29 eklenmiş ve 276 kez görüntülenmiştir.

Teknik gezi kapsamında Avrupa ve Türkiye'nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) hakkında yetkililerden bilgi alındı. Baraj hakkında bilgi veren yetkililer, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında sulama ve enerji üretimi için 1983 yılında inşaatına başlanan ve 1992 yılında işletmeye alınan 169 metre yüksekliğinde ve 48 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olan Atatürk Barajının, 8 adet türbin ile toplam 2400 MW kurulu güce sahip olduğunu ve yapımında 84,5 milyon metreküp dolgu malzeme kullanıldığını belirttiler.

Gezinin sonraki durağında Atatürk Barajı yerleşke alanında oluşan evsel nitelikli atık suların arıtımı için yapılmış olan Atatürk Barajı Evsel Atık Su Arıtıma Tesisi ile Atatürk Barajı Su Ürünleri Tesisini inceleme fırsatı buldular. Ortadoğu ve Türkiye'nin en büyük tatlı su balığı üretim tesisi olan Atatürk Barajı Su Ürünleri Tesisi hakkında da bilgi veren yetkililer, yıllık 20 milyon balık üretim kapasiteli tesiste üretilen balıkların Türkiye'nin muhtelif bölgelerindeki göllere bırakıldığını belirttiler.

Teknik gezinin ardından üniversiteye dönen öğrenciler Türkiye’nin gurur kaynağı olan Atatürk Barajını gezmekten duydukları memnuniyeti dile getirirken, "Bu tip geziler, üniversitede öğrendiğimiz bilgilerin uygulama sahasını görmek bakımından çok verimli oluyor, ilimizin ve ülkemizin nadide bir değeri olan Atatürk Barajını daha önce de görmüştük, fakat teknik anlamda incelememiştik, bizlere bu fırsatı sunan üniversite rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü'ye, her biri birbirinden kıymetli hocalarımıza ve bizimle yakından ilgilenen Atatürk Barajı personeline teşekkür ediyoruz." dediler.

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.