CHP'li Tutdere:

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’da çocuklarını iyi okullara göndermek isteyen aileler adres değişikliği yaptı, ama adresi değişenler bu kez de kamulaştırma nedeniyle elde ettikleri tarımsal iskân hakkını kaybetti.
Bu haber 2018-11-30 15:17:20 eklenmiş ve 299 kez görüntülenmiştir.

Konuyu TBMM’de gündeme getiren CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Mazeretli ailelerin durumlarının ayrıca değerlendirilmesi ve yönetmelikte bu konuda bir değişiklik yapılmasının doğru olacağını düşünüyorum.” dedi. Milli Eğitimde adrese dayalı kayıt zorunluluğunun yarattığı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Öğrencilerin okul kayıtları için getirilen adrese dayalı kayıt zorunluluğu, ailelerin çocuklarını iyi bir okula göndermeleri için ilçeler arası göç dalgasını başlattı. Bu illerden biri de Adıyaman oldu. Fakat aileler bu kez de kamulaştırmadan kazandıkları tarım iskânı haklarını kaybediyor.

“AİLELER HEM OKUL HEM BARAJ MAĞDURU”

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ailelerin çocuklarını iyi bir okula kayıt etmek için adres değiştirdikleri, bu yüzden de kamulaştırma yapılan bölgelerde tarımsal iskân haklarını kaybettiklerini gündeme getirdi. Adıyaman’da veliler çocuklarının daha iyi bir eğitim alabilmesi için adreslerini geçici olarak başka mahallelere taşıyorlar. Özellikle baraj nedeniyle kamulaştırma yapılan köylerde yaşanan bu durum, ailelerin bu kez de tarımsal iskân haklarını kaybetmelerine sebep oluyor.

“AİLELER MAZARETLİ SAYILMALI”

Okul nedeniyle geçici adres taşımaların mazaretli sayılması gerektiğini söyleyen Tutdere, “Mazeretli ailelerin durumlarının ayrıca değerlendirilmesi ve yönetmelikte bu konuda bir değişiklik yapılmasının doğru olacağını düşünüyorum. Mağduriyetler sadece Adıyaman'da değil, başka bölgelerde de söz konusu” dedi. 2 MİLYONA YAKIN KİŞİ İLÇE DEĞİŞTİRDİ

Adres taşıma sistemine göre, ailelerin çocukların okullarına kayıt yaptırması için, verilen adreste en az 6 ay yaşamış olması zorunluluğu var. Sisteme göre Türkiye’de yaklaşık 1 milyon öğrenci okula adreslerine göre yerleştirildi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre aynı il içinde ilçeler arası göç edenlerin sayısı 2017 yılında 1 milyon 867 bin 211 kişi olarak belirlendi.

ETİKETLER : CHP Adıyaman Milletrvekili Abdurrahman Tutdere Aileleri Önce Okul Sonra Baraj Vuruyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.