Zeytinde Son 15 Yılın En Yüksek Zeytin Rekoltesi Bekleniyor

Adıyaman'da Türkiye'de Marmara ve Ege bölgesinde yetişen zeytin Adıyaman'da da zeytin hasadında son 15 yılın en yüksek rekoltesi bekleniyor.
Bu haber 2018-11-27 13:48:32 eklenmiş ve 261 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye'de Ege bölgesinde ağırlıklı olarak yetişen ve 'yeşil altın' olarak bilinen zeytin hasadı Adıyaman ve ilçelerinde ise tamamen organik olarak kimyasal ilaç kullanılmadan yapılan zeytin hasadında bu yıl 4 bin 088 ton rekolte bekleniyor.

 

 "4 BİN TONA YAKIN ZEYTİN ÜRETİMİ BEKLENİYOR"

 

2012 yılında bin ton olduğunu ve bu oranın 2018 yılında ise 4 bin tona yaklaştığını belirten Sönmüş," Adıyaman'da son 15 yılın en büyük hasadını bekliyoruz. 2012 yılında bu miktar bin tona yakınken bu yıl yaklaşık 4 bin tona yakın zeytin üretimi bekliyoruz. Adıyaman'a 12 milyon lira ile 20 milyon lira arasında katkı sağlamasını bekliyoruz. Çiftçilerimiz son 15 yılın en yoğun hasadını yaşamaktadır. Adıyaman Türkiye genelinde 20'inci sıradadır zeytin üretim alanında üretim miktar alanında ise 22'inci sıradayız buda ülkemizde Adıyaman konumu alanında ise iyi bir durumdur. Çiftçilere tavsiyelerimiz daha çok badem, zeytin gibi bahçelere yoğunluk vermelerini diliyorum"

 

 "ADIYAMAN'DA BAHÇECİLİK TABİ YENİ BAŞLADI"

 

Adıyaman'da bahçeciliğin yeni başladığını tavsiye üzerine halkın zeytine yöneldiğini aktaran Sönmüş," Adıyaman'da Bahçecilik tabi yeni başladı. İnsanlar bunca yıldır arpa, buğday ekmekteydi. Biz onlara tavsiyelerde bulunduk ağaçlarımıza ilaçlama olsun, bakım olsun, budama teknikleri olsun bunların yapılması gerektiğini söylüyoruz son 5 yıldır gelişme gösterdiler. Bu yılda son 15 yılın en yüksek verimini gördük çiftçiler tabi bu bakımlara devam ettikleri sürece bu rekoltenin kat kat artacağını düşünüyorum. Bugün bir fidan ortalama 10 ile 20 kilo arasında zeytin veriyorsa gün gelecek sadece bir ağaç 10 çuvalla 12 çuval yani 400 kiloyla 500 kilo bir ağaç zeytin verebilir. Bunun en önemli noktasında bahçeye o ağaçlara bakım yapılmasıdır." şeklinde konuştu.

 

 

ETİKETLER : Adıyaman Zeytin Hasat Rekolte Bahçeçilik Üretim Rekolte
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.