Kadın ve Şiddet Konulu Panel Düzenlendi

Adıyaman Üniversitesi Sosyoloji Topluluğu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü etkinlikleri kapsamında "Kadın ve Şiddet" konulu panel düzenlendi.
Bu haber 2018-11-22 19:04:01 eklenmiş ve 346 kez görüntülenmiştir.

 

Üniversite Merkez Külliyesi Vehbi Koç Konferans Salonunda gerçekleştirilen panelde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir, Üniversite  akademik ve idari çalışanları ile öğrenciler hazır bulundular.

 

Moderatörlüğünü Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bekir Kocadaş’ın yaptığı panele Dr. Öğr. Üyesi Cem Koray Olgun, Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Çağlar Kurtdaş ve Arş. Gör. Gülşen Çakır Dinçel konuşmacı olarak katıldılar.

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Moderatör Doç. Dr. Bekir Kocadaş, Allah’ın yarattığı hiçbir canlıya şiddet uygulanmaması gerektiğinin altını çizdi.

 

"Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve şiddet” konusunda konuşan Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Çağlar Kurtdaş, toplumun şiddeti normalleştirdiğine dikkat çekerek; "Şiddet sadece ülkemizin değil dünyadaki birçok ülkenin sorunudur. Sorun şiddeti normalleştirmek ve olağan göstermektir. Toplumun erkeğe yüklediği rol güçlü ve kuralcı iken kadına zayıf, güçsüz ve itaatkârdır." dedi.

 

Kadına yönelik şiddetin medya boyutuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Cem Koray Olgun, medyada kadına yönelik şiddet konusunda hatalar yapıldığını belirterek; "İnternet, gazete ve televizyonlardaki haber bültenlerinde şiddetin gösterilmesi olumlu sonuçlara sebep olduğu gibi olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Bunun yanı sıra film ve TV dizilerinde kadına yönelik şiddet gülme efektiyle veriliyor. Haber dili düzeltilmeli. Özellikle sunucu ve spikerlerimiz bu konuda eğitim almış kişiler olmalıdır." dedi.

 

Panelde kadına yönelik şiddetin hukuksal boyutuna değinen Arş. Gör. Gülşen Çakır Dinçel ise toplumsal cinsiyet konusunda yetkililerin eğitimli olmadıklarına vurgu yaparak; "Eğitim çok önemli. Eğitimsiz toplumlarda genelde kadınların kadınlık rollerini yerine getiremedikleri konusunda baskılar vardır. Kadını güçsüz, erkeği ise güçlü gösteren bir tutum söz konusu olur. Toplumsal cinsiyet konusunda konuyla ilgili yetkililerin eğitimli olması gerekmektedir." dedi.

 

Konuşmaların ardından panelistler dinleyicilerden gelen soruları cevaplandırdı.

 

Panelin ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit Temir tarafından Moderatör Doç. Dr. Bekir Kocadaş, panelistler Dr. Öğr. Üyesi Cem Koray Olgun, Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Çağlar Kurtdaş ve Arş. Gör. Gülşen Çakır Dinçel’e Üniversite  Merkez Külliyesi içerisinde kendi adlarına dikilmiş fidanların sertifikaları takdim edildi.

 

 

ETİKETLER : Kadın Şiddet Panel Düzenlendi Adıyaman Üniversitesi Sosyoloji Topluluğu Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bekir Kocadaş Dr. Öğr. Üyesi Cem Koray Olgun Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Çağlar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.