Hidroelektrik Santraline Teknik Gezi

Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde yürütülmekte olan Çevre Mühendisliği Uygulamaları dersi kapsamında dersi alan öğrenciler için hidroelektrik santral teknik gezisi düzenlendi.
Bu haber 2018-11-06 19:04:46 eklenmiş ve 332 kez görüntülenmiştir.

 

Enerji üretimi için kullanılan hidroelektrik santraller (HES) arasında önemli bir yeri olan akarsu tipi hidroelektrik santrali tanımak ve yerinde deneyimlemek amacıyla Göksu Çayı üzerinde kurulu 7 HES'ten biri olan Doğankaya Regulatörü ve HES tesisine teknik gezi düzenlendi.

 

Teknik gezide önce Göksu Çayı üzerinde santrale gelecek olan suyun tutulduğu ve düzenli bir şekilde iletim kanalına aktarıldığı regulatör kısmı, ardından 7750 metre uzunluğunda iletim kanalı ve santral kısmı incelendi. Tesis tam kapasitede 20 megavat (MW) elektrik üretebiliyor.

 

Öğrenciler, regulatör ile dereden su alma, dereye balık ağzı ile çakıl ve kum ağzı ile su bırakma işlemlerini, santral binasında ise 40 metre yüksekten düşürülen suyun kinetik enerjisinden elektrik üretilmesi aşamalarını görerek öğrendiler. Tesisin çevresel etkilerinin de tartışıldığı gezide sektörde çevre mühendislerine duyulan ihtiyaçtan da bahsedildi.

ETİKETLER : Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği HES Enerji Doğankaya Regülatörü Göksu Çayı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.