Hasanlar Mezrası köylüleri elektrik istiyor

Hamzalar köyü, Hasanlar Mezrasında bulunan 9 hane elektriksiz yaşıyor. 13 öğrencinin bulunduğu mezrada öğrenciler gaz lambasıyla ders çalışırken köylüler yaptıkları süt, yoğurt ve peynir gibi ürünlerin ise soğutucu kullanamadıkları için bozulduğunu ileri sürdüler.
Bu haber 2018-10-20 20:23:38 eklenmiş ve 3447 kez görüntülenmiştir.

Gölbaşı’na 24 Kilometre uzaklıktaki Hamzalar köyüne bağlı Hasanlar Mezrasında yaşayan köylüler hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarını belirterek hayvancılıktan elde ettikleri süt, yoğurt ve peynir gibi ürünlerin evlerinde elektrik olmadığı için buzdolabı ya da soğutucu da saklama imkanı olmadığını ve bozulan ürünlerini dökmek zorunda kaldıklarını söylediler.9 Hanenin yaşadığı mezrada hiçbir evde elektrikli eşya bulunmuyor. Evler gaz lambaları ile aydınlatılıyor.

Yıllardır elektrik getirmek için uğraşmalarına rağmen olumlu bir sonuç alamadıklarını belirten Hamzalar Köyü Muhtarı Asaf Geçeci” Bulunduğumuz bölge Hamzalar köyüne bağlı Hasanlar Mezrası. Yıllardır uğraşmamıza rağmen mezramıza elektrik getirememekteyiz. Devletimizin elektrik için bizden istediği bütün evrakları ilgili makamlara sundum. Bölgeye bakan elektrik kurumunun bölge müdürlüğüne de ilettim. Son 2 yıldır ne bana nede Gölbaşı’nda ilgili herhangi bir makama bu konuda herhangi bir bilgi verilmedi. Bu sorunumuzun bir an önce çözülmesini yetkili makamlardan ve ilgililerden beklemekteyiz. Burada 8-10 çocuğumuz okula gidiyor. Gaz lambasıyla ders çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu çocuklar buradan Hamzalar Köyüne oradan da Gölbaşı’na taşımalı eğitim yapıyorlar. Burada elektrik olmadığı için bu çocuklar Hamzalar köyünde birilerinin yanında kalmak zorunda kalıyorlar, ailelerinin yanına gelemiyorlar, hafta sonu buraya geliyorlar. Mezramızın yolu bozuk olduğu için minibüsler buraya gelmek istemiyorlar. Burada toplam 9 hane yaşıyor. Yaz-kış burada kalıyorlar. Bu mezra en az 150 yıllık mezradır. Hamzalar köyüne elektrik geleli 35 yıl olmuş, ancak Hasanlar mezrası elektrikten mahrum bırakılmış. Son 4 yıldır da ben bu konu ile uğraşmaktayım. Konudan ilgili makamların, siyasetçilerin ve bürokratlarımızın tamamının haberi var. Milletvekillerimizde haberdar. Elektrik müracaatımız sırasında benden istenen evrakları tamamlamak için ilgili kurumların tamamına gittim ve tamamından buraya memurlar getirdim. Hepsinin elektrik getirilmesiyle ilgili olumlu olarak tuttuğu raporlar mevcut. Bunların tamamını Adıyaman Valiliğine, İl Genel Meclisine sunduk. Daha sonra Adıyaman Valiliği bunları AKEDAŞ Bölge Müdürlüğüne gönderdi. 2 yıl oldu. Şu ana kadar AKEDAŞ herhangi bir bilgi vermedi. Bu güne kadar sonucu bize bildirmeleri gerekirdi. Ne istedilerse yaptım. Elektrik istiyoruz. Yol istiyoruz. Buradaki vatandaşların da yaşadığımız bu çağda bunlara hakları vardır sanıyorum. Burada yaşayan insanların hiç birinin devlet güvencesi yoktur. Devlet kurumunda çalışmazlar, emeklisi yoktur. Bu insanların tamamı burada hayvancılıkla geçiniyor. Akşam sağdığı sütü sabahleyin bir yerlere ulaştıramazsa bunu imha etmek zorundalar. Çünkü buzdolabı ya da herhangi bi soğutucuları yok. Aynı gün içinde götürüp satamazsa dökmek zorunda kalıyorlar. Buradaki çocuk akşam olunca beni götürün tv seyredeceğim diyor. Televizyon izleyebilmek için çocuklarını sırtlarına alıp Hamzalar Köyüne götürüyorlar.

5 Tane çocuğunun okuduğunu, hayvancılıkla uğraştığını, çocuklarına Gölbaşı’ndan ev tuttuğunu ama kirasını ödeyemediğini belirten Ev Hanımı Songül Görmemiş: ”  Çocuklar ders çalışamıyorlar. Elbiselerini ütüleyemiyorum, ütüsüz elbiselerle okula gönderiyorum. Burayı terk edip gidemiyorum. Sütümüz, yoğurdumuz bozuluyor. Satmaya götürdüğümüzde bozulduğu için almıyorlar, döküyoruz. Elektriğimizi istiyoruz. Yolumuzu istiyoruz” dedi.

Köylülerden Mustafa Atacan ise: ” Hayvanların sütü, yoğurdu elektrik olmadığı için ziyan oluyor.13 Öğrencimiz var. Elektrik olmadığı için mağdur oluyorlar, ders çalışamıyorlar. Hamzalar köyünde her biri bir evde kalıyor. Çocukların yanında velisi olmazsa öğrenci görev yapabilir mi? Elektrik istiyoruz, hakkımızı istiyoruz. Biz vatandaşsak devletimizden bunları istiyoruz. Lamba var, gaz yok. Mazot alıyoruz yanmıyor” dedi.

Lise son sınıf öğrencisi olduğunu söyleyen Erkan Görmemiş:” Bu şartlar altında üniversite sınavlarına hazırlanamıyorum. Gölbaşı’nda kalıyorum, bu da benim için zor oluyor. Elektriğimiz olsa burada hep beraber toplanırız, bunlar da seneye sınavlara girecekler, beraber çalışırız” dedi.

 

 

ETİKETLER : Hamzalar Köyü Hasanlar Uçarlar Mezrası Asaf Geçeci Muhtar Elektrik İstiyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.