Çelikhan’da Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri

Çelikhan ilçesinde Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde Halk Sağlığı haftası etkinlikleri başladı.
Bu haber 2018-09-07 04:55:13 eklenmiş ve 476 kez görüntülenmiştir.

 

Halk Sağlığı bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefleyen, bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için vatandaşlara sağlık hizmetlerini sunduğunu belirten İlçe Sağlık Müdürü Dr. Kübra Güvenç, yoğun bir sağlık çalışması içinde olduğunu belirtti.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede Türkiye genelinde birinci basamak sağlık hizmetini veren kurum hakkında genel bir açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Kübra Güvenç şunları kaydetti:

 

“Bakanlığımızca yapılan değerlendirmede şu anda 202 Ketem, 177 Çeküs, 100 Sağlıklı Hayat Merkezi, 577 göçmen sağlığı birimi, 3 bin 438 sağlık evi bulunmaktadır. Bunlardan 8 bine yakın aile sağlık merkezinde, 25 bin 885 aile hekimliği birimi ile aile hekimi ve aile sağlık elemanlarımız, daha bebektik ve çocuk çağında aşılama faaliyetleri ile koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir”.

 

 Güvenç, “Ulusal aşı programı ile her yıl yaklaşık 1 milyon 250 bin bebeğe ve 2 milyon 300 bin okul çağındaki çocuklara aşı uygulamaktadır. Bakanlığımız bünyesinde 174 Verem Savaş Dispanseri ve 20 mobil tarama ekibimiz teşhis ve tedavi hizmeti veriliyor. Yeni doğan işitme tarama programı, yeni doğan görme taraması programı, kapsamında gelişimler kalça dizplozisi tarama programı, 15-49 yaş kadın izlemler, bulaşıcı hastalıklara yönelik izlemler, içme kullanma suları denetleme ve izleme çalışmaları,  ruh sağlığı hizmetleri, sağlıklı beslenme obazite ile ilgili danışmanlık, kronik hastalıklar ve yaşlı sağlığı, zoonotik ve vektörel hastalıklar için çalışmalara başlatıldı. Tıp dünyasında ilerleyen Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma faaliyetleri devam ederken, her geçen gün büyük bir çalışma kaydediyor. Türkiye’de Halk Sağlığı Kurumu 100 binden fazla sağlık çalışanıyla 7 gün 24 saat vatandaşların hizmetinde olduğunu” söyledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.