Eğitim Bir Sen Adıyaman Başkanvekili Turhan: “Tercih Danışmanlığı Yapan Öğretmenlere Ödenen Ücret Arttırılmalıdır”

Eğitim Bir Sen Adıyaman Başkanvekili Turhan, 2018 yılı (Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihlerinin 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapıldığını belirtilerek, bu nedenle öğrencilere tercih danışmanlığı yapmak üzere Milli Eğitim Müdürlüklerince okullarda tercih danışmanlığı komisyonlarının oluşturulduğunu ifade etti.
Bu haber 2018-08-15 13:20:56 eklenmiş ve 441 kez görüntülenmiştir.

Şube Başkanvekili Abdullah Turhan, üniversite adayı öğrencilerin tercih dönemlerinde tercih danışmanı olarak görevlendirilen müdür yardımcısı ve rehber öğretmenlerin durumları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu görevlendirmelerde müdür yardımcılarına ücret ödenmediğini, rehber öğretmenlere ise üç ek ders saati gibi harcanan emeği karşılamayan komik bir ücret ödendiğini hatırlatan Abdullah Turhan, görevlendirilen idarecilere ücret ödenmesi gerektiğini, ayrıca rehber öğretmenlere ödenen ücretin ise arttırılması gerektiğini söyledi.

Turhan, şöyle konuştu:

"Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinin "Rehberlik öğretmeninin görevleri ve sorumlulukları" başlıklı 23. maddesinin (ı) bendinde ki "ı) Görevlendirildiği takdirde tercih danışmanlığı çalışmalarını yürütür" hükmü var ise de “ancak, yürürlükte bulunan kanunlara göre rehber öğretmenlere tercih danışma komisyonlarında görev verilmemelidir. Zira, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun "Yıllık izinlerin kullanılışı" başlıklı 103. maddesinde ki “ … Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar” ifadelerini dile getiren Turhan, “ Ayrıca, yaz aylarında rehber öğretmenlerin resen görevlendirilmesi Anayasamızın 18. maddesinde ifadesini bulan "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır." hükümlerine de aykırılık teşkil emektedir. Rehber Öğretmenlere bu hükümlere rağmen yaz tatilinde üç saat karşılığında resen görevlendirme yapılmaktadır. Söz konusu ücret birçok ilde öğretmenlerin yol ücretlerini dahi karşılamamaktadır. Okul Rehber Öğretmenleri tercih döneminde görevlendirildiklerinde haftalık 18 saat ek ders alıyor ancak en az 30 saat mesai yapıyorlar. Resen görevlendirilen ve kendileri için belirlenen çalışma saatlerinin üstünde mesai yapan rehber öğretmenlerimize yetiştirme kurslarında olduğu gibi normal mesainin en az iki katı ücret ödenmelidir. Rehber öğretmenlerimizin bu hususta mağdur olmalarını önlemek için Rehber Öğretmenlere de kurslar da görev verilerek öğrencilere Psikolojik Destek ve katkı vermeleri sağlanabilir. Rehber Öğretmen, öğrencinin geleceğini ilgilendirilen çok kritik bir safha da görev almasına rağmen ücretlendirmede üvey evlat muamelesi görmektedir.” 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.