Çelikhan İçmecesinde Bakım Ve Çevre Düzenlenmesi Yapılıyor

Adıyaman’ın Çelikhan İlçesinde 18 kilometre uzaklığında bulunan doğal kaplıca suyunun bakım ve çevre düzenlenmesi habere konu olmasının ardından yetkililer harekete geçerek çevre düzenlemesi yapılıyor.
Bu haber 2018-08-01 18:17:31 eklenmiş ve 522 kez görüntülenmiştir.

-"ÇELİKHAN İÇMELERİNİN BAKIMSIZLIĞI TEPKİLERE NEDEN OLUYOR"
Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde içmelerdeki bakımsızlık nedeniyle vatandaşlar tepki göstermişti.
Önceki gün habere konu olan içmeler vatandaşların tepkisine neden olurken her yıl Temmuz ve Ağustos ayında çevre il ve ilçelerden şifa bulmak için geldikleri bu kaplıcaya ilgililerin duyarsızlığı yüzünden vatandaşların çoğu uzak diyarlara gitmek zorunda kalıyor.
Çelikhan bölgesinde en kaliteli kaplıca suyuna sahip olduğu bilinen bu kaplıca suyunun, başta böbrek taşlarının sökülmesi, mide ülseri, bağırsakların iyi çalışması ve onlarca hastalığa iyi geldiği bilinen kaplıca suyu için yıllardır bir türlü yapılmayan çevre düzenlenmesinden dolayı artık kimseler uğramıyor. Uğrayan vatandaşlar da bu manzarayı görmek istemiyor.
Daha önce tertemiz ve bakımlı olan Çelikhan doğal kaplıcası olan “dağ içmesi” adıyla bilinen kaplıca, son yıllarda yağan yağışlarla beraber yapılan doğal kaplıca kabinin toprak altında kalmasına neden oldu.
Konu hakkında açıklama yapan vatandaşlardan Ümit Deveci, “Malatya’dan geldik. Buraya ayak mantarlarından ve her türlü şifadan bahsettiler. Bizde geldik ama buranın bakımsız olduğunu gürünce hayal kırıklığına uğradım. İnsanların buraya ailece gelmesi verimli fakat bir tedavi alamaması gerçekten yazık, yani böyle bir yerin bakımsız bırakılmaması gerekiyor. En azından yetkililerin bir el atması, buraya bir yapı yapması veya burayı düzenlemesi lazım. Örneğin Malatya’da o kadar güzel tesisler var ki; insanların gelip görmesi lazım. Fakat burada kesinlikle öyle bir şey yok, insanlar aileleri ile gelmişler ama darma dağınık bir yer. Herkes burada bir şeylerden faydalanmak istiyor ama herkes kuyruğa girmiş birbirini itiyor. Bu konuda aileler de rahatsız oluyor, sonuçta buranın bu şekilde olması bu insanlara yazık, yani gerçekten Çelikhan’a yakışmayan bir şey. Buranın daha güzel ve verimli olması için yapılması gereken hizmetler var, zor da değil. En azından bir tesis şeklinde olmasa bile yapabildikleri kadar burayı bir temizleseler yeter. Bu gözde çıkan suyu daha verimli hale getirebilirler. Sonuçta burada bir kaynak var, turistlik tesisi haline de getirebilirler. Yetkililer burayı yapıp, daha verimli, daha etken hale getirebilirler. Burası güzel bir yer, insanlar geliyor, aile geliyor, buranın sayesinde Çelikhan'da bir kalkınma yapılabilir. Gerçekten görüyoruz ki; etraf çöplükten geçilmiyor. Aileler buraya gelmiş, bir gölge bulup altına giriyor. Çünkü yapacak başka hiçbir şey yok. Aile de ister, burada bir tesisin olmasını, yani yetkililerden buranın yapılmasını istiyoruz. Gerçekten yazık, buraya yakışmayan bir tablo, daha verimli şeyler yapıla bilir” dedi.
Mehmet Karakaş da “Malatya-Çelikhan sınır köylerde oturuyorum. Buraya gelmemde hiç memnun kalmadım. Baya bakımsız bir yer, daha önce gelirdim buraya. Bakımlı, güzel içtiğimiz suda şifa görüyordum. Ama şimdi manzaraya baktığımız zaman çöplükten başka bir şey görmüyoruz. O yüzden bu aksam burada kalmayacağız. Çünkü ne suyu var, ne de bakımı var. Gerçekten buraya bir el atmaları lazım. Buraya 28 yıl önce geldim, o bakım yapılan Çelikhan içmecesi nerde ve şimdiki hali göz önünde. O yıllarda buranın bakımı yapılmış, çevre düzenlemesi dört dörtlüktü. Gerçekten eskiden buraya gelip şifa görüp, gidiyorduk. Bu su Allah’ın verdiği ve kaynağıdır, bu bölgede bulunmayacak bir sudur. Buraya gelip görmeğe değer. Gerek yetkilerimiz veya gerekse hükümetimiz burayı temizleyip turizme kazandırılması lazım” diye konuştu.

-"ÇELİKHAN İÇMECESİNDE BAKIM VE ÇEVRE DÜZENLENMESİ YAPILIYOR"
Çelikhan’da doğal kaplıca suyu için “Çelikhan İçmelerinin Bakımsızlığı Tepkilere Neden Oluyor” başlıklı haberin ardından yetkililer harekete geçti.
Adıyaman sınırları içerisinde bulunan ve Çelikhan ilçesine 18 kilometre uzaklığında bulunan doğal kaplıca suyunun bakım ve çevre düzenlenmesinin yapılması için Adıyaman İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından bölgeye ekip ve iş makineleri yönlendirdi.
Bu yıl yağan yağışlar nedeniyle doğal kaplıca suyunun toprak altında kaldığını belirten AK Parti İlçe Başkanı Mahmut Avcı yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Yağan yağışlar nedeniyle Çelikhan “dağ icmecesi” adı ile anılan doğal kaplıca suyu topraklar altında kaldı. İl Özel İdare Müdürlüğünde iş makenesi istedik ve şu anda buranın bakım ve çevre düzenlenmesini yapacağız. İlçe Başkanı olarak burayı ter temiz yapıp ve hiçbir sıkıntı kalmayacak. Şu an da burada tek bir iş makinesi çalıyor ve yapılan çalışmaların ardından ihalesini çıkartıp doğal kaplıca alanını ter temiz olarak halkımızın hizmetine sunacağız" dedi. 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.