''Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele'' Eğitim Semineri

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Adıyaman İl Müdürlüğü personeline ''Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele'' Eğitim Semineri düzenledi.
Bu haber 2018-07-26 15:58:04 eklenmiş ve 245 kez görüntülenmiştir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Adıyaman İl Müdürlüğü yaz döneminde fiziki hazırlıkların yanında, personeline yönelik gerçekleştirdiği eğitim çalışmalarıyla da yeni döneme hazırlanıyor.
KYK Adıyaman İl Müdürlüğünde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eylem Planı kapsamında tüm birimlerinde çalışan personeline kadına yönelik şiddet konusunda seminer verdi.
Sosyolog Sami Özdemir ve eğitimci Halime Eren’in katılımı ile gerçekleşen ilk seminer merkez yurtlarda çalışan hizmet personeli ve idari personele verildi. 
Seminer kapsamında kadın erkekeşitliği/eşitsizliği, kalıp yargılar, ayrımcılık ve kadın erkek eşitsizliğinin sonuçları üzerinde duruldu. Bu kapsamda kadına yönelik şiddetin tanımlarının,türlerinin ve yaygınlığının anlaşılması, bunun kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkilerinin anlaşılması ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda uluslararası ve ulusal mevzuat konusunda çeşitli bilgiler verildi.
Şiddete maruz kalınması veya bırakılması durumunda yapılabilecekler ve konuyla ilgili kamu kurum ve kuruluşların görev ve yetkileri konusunda da katılımcılar bilgilendirildi.
KYK İl Müdürü Sami Köroğlu.buradaa yaptığı konuşmasında, seminerin herkese faydalı olmasını ve toplumsal duyarlılığı arttırarak amaçlanan farkındalığı sağlamasını diledi.


Köroğlu, şöyle devam etti:

''Kadınlar Allah’ın bizlere emanetleridir. Kadınlarımıza yönelik her türlü baskı, mobbing ve şiddet hiç bir türlü affedilemez. Dünya’da ve ülkemizde sıkça yaşanan bu tür olaylar kaygı yaratacak kadar artmaktadır. Kadına yönelik şiddet, fiziksel, duygusal ve ekonomik boyutlarıyla büyük bir insanlık suçudur.
Kız çocuklarını rahmet vesilesi olarak zikreden, kadınların eğitimine ayrı bir önem atfeden, “Cennetin annelerin ayağı altında olduğunu” ifade eden Peygamberimiz, cahiliye zihniyetinin kadına yönelik şiddet içeren bütün olumsuz inanış ve davranışlarını reddetmiş ve mücadele etmiştir. Ayrıca Peygamberimiz "Sizin en hayırlınız ailesine karşı en hayırlı olandır bende aileme karşı en hayırlı olanım buyurmaktadır.''


 

 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.