Sait Özer İle Söyleşi

Köşe yazarımız Etem Karaüzüm'ün Gölbaşı eski Belediye Başkanı Sait Özer ile yaptığı söyleşi
Bu haber 2015-03-03 19:53:07 eklenmiş ve 1591 kez görüntülenmiştir.

Etem  Karaüzüm: Sait Özer Kimdir? Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Sait Özer: Besni’ye bağlı  Kevcalı  (Çaykaya  ) köyünde doğdum. İlkokulu Gölbaşı’nda, Ortaokulu Besni’de okudum.1965 yılında Mersin Öğretmen Okulunu bitirdim. Gölbaşı Atatürk İlkokulunda göreve başladım.1983 yılına kadar Gölbaşı’nda çeşitli okullarda , 1989 yılına kadar da yurdun çeşitli illerinde öğretmen olarak çalıştım.1998 yılında CHP’den  Gölbaşı Belediye Başkanlığına aday oldum.18 Nisan 1999- 30 mart 2004 yılları arasında Gölbaşı Belediye Başkanı olarak görev yaptım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Etem Karaüzüm: Gölbaşı CHP yetkililerinin büyük bir bölümüyle söyleşiler yapıldı. Ama siz hep sustunuz. Buyurun oto sansür uygulamadan kendinizi anlatın.

Sait Özer: Sayın Karaüzüm; Benim belediye başkanlığı dönemim büyük zorluklarla geçti. Hep birlikte hareket ederek seçimleri kazandık ama insanların beklentileri çok fazlaydı. Ancak belediyenin içinde bulunduğu şartlar bu beklentilere cevap verebilecek durumda değildi. Başkanken bizimde eksiklerimiz olabilir fakat bizleri koruması ve savunması gerekenlerin acımasızca eleştirilerini de bu kadar beklemiyordum. Acımasız olan bu eleştiriler siyasi ahlaka yakışmayan bir yaklaşımdı. Sait Özer’i karalamak, acımasızca eleştirmek hem bana hem de partime çok zarar verdi.1999-2004 yılları Türkiye’nin krizler yaşadığı, depremlerin olduğu bir dönemdi. Biz olmayan parayla Asfalt, yol yaparken benim partilim belediyeye para gelmiyor ama başkanımız da uğraşıyor demedi. Tam aksine bizi savunması gerekenler muhalefetten önce muhalefet gibi başkan çalışmadı, bir şey yapmadı diyerek propaganda yaptılar.

10 yıldır partide yöneticilik yapan, siyasetle uğraşan, adaylık düşünen arkadaşlar değişik zamanlarda açıklamalar yaptılar. Ancak örgütsel anlamda organize olduğumuz, halkla yeteri kadar bağ kurduğumuz söylenemez. Parti içi eğitimler, demokratikleşme gibi adımlar atılmalıydı. En önemlisi de bencil düşünceyi bir kenara atıp sevgi-saygı tohumu ekilmedi. Ben, ilçe kongresinde hepimiz kol kola girip halkın içinde yürürken gözümüzün içi gülüyorsa o zaman başarılı oluruz dediğimde partide bazı kimselerin rahatsız olduğunu gördüm. Bu yanlış düşünceleri aşmalıyız.

Yönetimlerin görevi başarılı olmaktır. Başarılı olmak için de politika üretmek ve bu politikaları halka taşımak lazım. Önümüzde bir genel seçim var, kişisel tartışmalara girmek istemiyorum. Ancak önerim; insan hakları temelindeki politikaları yaygınlaştırmak, parti içi eğitimlere ağırlık verip çalışmaktır. Partimizin yeni seçim programı halkımızın ilgisini çekebilecek bir programdır. Dileğim başarılı olmaktır, siyasi kıskançlığın çok zarar verdiğini gördüm.

Etem Karaüüzüm: Geriye dönüp baktığınızda kendinizi eleştirdiğiniz oldu mu?

Sait Özer: Belediye Başkanlığı dönemi biteli 10 yıl oldu. Geriye dönüp baktığımızda hatalarımızın olduğunu görebiliyorum.

Etem Karaüzüm: Bir daha belediye başkanı seçilseydiniz hangi çalışmalarınızı gözden geçirirdiniz?

Sait Özer: 2.Kez seçilseydim herhalde aynı hatalar olmazdı, yaşadığım tecrübe bunu engellerdi. Gölbaşı’ndaki en büyük sorun yetişen gençlerin gelecek kaygısıdır. Onlara iş ortamı ve gelecek sağlamak siyasetin en önemli gündem maddesi olmalıdır.

Etem Karaüzüm: Sizi en çok eleştirenler, hatta topa tutanlar sizin parti kurmaylarınız olmuşlardı. Onlara verebileceğiniz bir yanıtınız var mı?

Sait Özer: Sizi en çok eleştirenler parti kurmayları diyorsunuz. Bu gerçek ama onların yaptığı eleştiri değildi, acımazsızca Sait Özer’i hedefe koymaktı. Bu kişiler acımasızlığın partiye vereceği zararı ya göremediler ya da Sait Özer’in politikasını bitirelim ne olursa olsun teorisini seçtiler.

Etem Karaüzüm: Gölbaşı’nın değil de Besni’nin Belediye Başkanı olsaydınız Besnililer sizi 2.defa seçerler miydi?

Sait Özer:2.Kez seçilir miydim? Sait Özer’in halkla ilişkilerini sizinle tartışmama gerek yok. Seçim sonuçlarını ekonomik ve sosyal koşullar belirler. Ancak Besni’de halk tutkunluğu daha fazla diyebilirim.

Etem Karaüzüm: Bu iktidarın uygulamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz, yanlışlar nasıl durdurulabilir?

Sait Özer: Öncelikle bir ülkeyi yönetmenin hem iktidarın, hem muhalefetin tespit ettiği sorunları çözmesiyle başarıya gideceğini düşünüyorum.Düşününki bir iktidar yasa yapıyor muhalefeti yok sayıyor.Demokrasilerde böyle bir anlayışın yeri yoktur.İçişleri bakanımız geçen günkü açıklamasında muhalefeti memnun etmek zorunda değiliz derken muhalefetinde halkın yüzde ellisini temsil ettiğini unutmuş görünüyor.Önemli bir noktaya daha değineyim,demokrasi için verilen mücadeleyle terörü birbirinden ayırması gerekir.Gençliğin,eğitimcilerin,işçilerin demokratik talepler için yaptığı eylemleri terör olayı gibi görerek aşırı baskıcı davranması tasvip edilecek bir tutum değildir.Gerçek demokrasilerde böyle şeyler olmaz.

Etem Karaüzüm: Sizden sonra CHP’den belediye başkan adayı olan arkadaşların genellikle sizden uzak olma arzularını gözlemledim. Siz cüzzamlı birisi misiniz ki böyle davrandılar?

Sait Özer: Benden sonra ki aday olan arkadaşların benden uzak kalmalarının nedenini 2004 ‘ ten buyana Sait Özer’e muhalefet politikalarının devamı diyebiliriz. Bu seviyesiz, sevgisiz, samimiyetsiz siyasetten uzaklaşmak gerekirken bunun devam etmesini anlamış değilim. Partiye ve siyasete yararı olmayan ilkel bir düşünce diye düşünüyorum. Çağa uygun, çağdaş politikalar üretmek ve bunları konuşmak varken hala ucuz siyasetle uğraşmak ve bununla zaman kaybetmek hem topluma hem de siyasete zarar verir.

Etem Karaüzüm: Benim tanıdığım Sait Özer çok okuyan, derin bir birikime ve kültüre sahip olan iyi bir CHP’li. Biraz da bu yönünüzü anlatır mısınız?

Sait Özer: Sayın Karaüzüm;Çok okumak ,araştırmak ,gelişmeleri günlük takip etmek insanları gelişmelere karşı duyarlı kılmaktadır. Demokrat bir kişiliğe sahip olmak çok önemli bir özelliktir. Yaşamımda hep pozitif düşünceyle yaşadım. Mevlana’da bulduğum okyanuslar kadar sevgi ve hoşgörüyle insanlara yaklaştım. Gölbaşı’nda kendimi yüzlerce ailenin bir ferdi gibi gördüm, onları hep ailem gibi gördüm. Bizim gibi hoşgörü sahibi insanların siyasetten dışlanmasının siyaseti kısırlaştıracağını düşünüyorum. Okumayı çok seviyorum, şu anda Ahmet Şık’ın son kitabı ”Paralel yürüdük bu yollarda” yı okuyorum. Bu arada Türkiye’nin halka mal olmuş yazarlarından Yaşar Kemal’i  saygıyla anıyorum,örnek yaşamının gelecek nesillere örnek olmasını diliyorum.

Etem Karaüzüm: Geçmişte Belediye Başkanlığını kazanan birisi olarak gelecek adaylar için tavsiyeleriniz olacak mı?

Sait Özer: Seçimlerde aday olacak arkadaşlar halkla ilişkilerini sıkılaştırmalı, iyi günde, kötü günde halkın yanında olmalı. İçten ve sıcak davranışlarla halkın gönlünde yer etmeli, halka güven vermelidir.

Etem Karaüzüm:Bu güzel söyleşi için teşekkür ederim.

Sait Özer: Ben teşekkür ederim.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.