İbrahim Kocaman İle Söyleşi

Köşe yazarımız Etem Karaüzüm yerel seçimlerde MHP Gölbaşı Belediye Başkan adayı olan İbrahim Kocaman İle söyleşi yaptı
Bu haber 2015-03-01 16:31:28 eklenmiş ve 1092 kez görüntülenmiştir.

Etem Karaüzüm: Geçen yerel seçimlerde ilçemize bir heyecan, bir güzellik getirmiştiniz. Sizin isminiz üzerinden MHP düşünemediğiniz kadar oy aldı, üç bin iki yüz oy ve geri de hayranlarınızı bırakıp gittiniz. Biraz geç kalmadınız mı Gölbaşı ‘na gelmekte?

İbrahim Kocaman: Evet hocam bu konuda haklısınız. Tabi Gölbaşı halkı yeni doğan evladımın sağlık sorunlarından haberleri yok,  çocuğum beş tane ameliyat geçirmek zorunda kaldı birer buçuk ay aralıklarla ve ben çocuğumu o haldeyken bırakıp da buraya gelme imkânım olmadı. Gelmeyi çok istedim ama doktorumuz buna müsaade etmedi ve çocuğumun iyileşmesi uzun sürdü, son ameliyatından bir hafta sonra ilk işim Gölbaşı’na gelmek oldu. Çünkü bana verilen burada ki o güzel değerler, yaşattıkları günleri unutmak mümkün değil. Burada bir daha sizlerin huzurunda onların hepsine teşekkür ediyorum, bunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Evet, Gölbaşı’nda MHP evvel ki yıllara oranla, büyük bir başarı elde etti. Yalnız bu başarı bana ait olan bir başarı değildir. Bize gönül veren arkadaşlarımızla birlikte başardığımız bir seçimdi. Eğer burada bir başarısızlık olsaydı ben bu başarısızlığı kendi üzerime alacaktım. Benim başarısızlığım diye düşünürdüm ve herkese de, sizin gibi gazetecilerin önünde de bu başarısızlık bana aittir diyecek kadar da cesaretliyimdir. Buraya gelmem tabi ki Gölbaşı’nda ki o güzel yürekli insanları memnun etti, işte dün sanayi yerindeki arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Birkaç esnaf arkadaşlarımıza oturduk sohbet ettik. Bundan sonra Allah izin verirse ayda bir de olsa buradaki dostlarımı ziyaret etmeye devam edeceğim, Gölbaşı’nın sorunlarıyla yakından ilgilenmeye devam edeceğim. Şu an 7 Hazirandaki seçimler için ilçemizde, Adıyaman ilimizde MHP’nin yapmayı düşündüğü çalışmaya katkı sağlamak için burada çoğu ailelerle birebir görüşmeye geldim. Herkesten olumlu şeyler duydum. Hepsine de teşekkür ediyorum.

Etem Karaüzüm:  Arkanızdan siz gittikten sonra bazı söylentiler çıktı, partililerinizin bir kısmı tarafından ortaya yayıldığını duydum.  Bu söylentiyi yayanların partililerinizin bir kısmı ve yönetimin bir kısmı olduğunu duydum. Ben şu kişi veya kişiler diye kimseyi suçlamak istemiyorum.  Siz de duymuşsunuzdur. Nedir bunun sırrı? Neden böyle oldu? MHP’si olarak siz burada ilk defa 3200 oy aldınız. Burada bir rekor kırdınız. Bende bir yazı yazdım  “siz kazandınız “ diye. Neden böyle oldu peki?

İbrahim Kocaman:  Hocam ben kişi ismi vermek istemiyorum. Tabi ki herkesin görüşüne saygı duyuyorum. Yalnız çıkan o söylemlerin cevabını verebilirim, ben o arkadaşlarımı kanıta davet ediyorum.

Etem Karaüzüm: Kafalarda acaba İbrahim Bey hakkında neden böyle konuşuldu diye bir soru işareti oluştu.

İbrahim Kocaman:  Ben o 3-5 tane insanının bu şekilde konuşmasını normal karşılıyorum, başarının olduğu her yerde elbette bu tür taşlamalar olacaktır. Ben onlara sadece gülüp geçtim. Eğer çok ciddi iseler,  bu konuda iddialarında çok ciddi iseler koysunlar ortaya kanıtlarını, benim de elimde çok kanıtlar var. Buyursunlar kanıtlarımızı ortaya koyalım. Hiçbir şekilde beni buraya, siyasette onlar getirmedi ki onlarda götürsün. Beni genel merkezim getirmiştir ve ben genel merkezimin emrindeyim, verilecek göreve de her zaman sonuna kadar hazırım.  Ben davama inan insanım, asla davama ihanet etmedim, etmemde. Çünkü biz helal süt emdik, haram süt emmedik.

Etem Karaüzüm: İbrahim Bey, size oy verenlerin büyük bir bölümü MHP’li değildi. Bu insanları MHP yönetimi MHP’li arkadaşları MHP de tutabilecekler mi? Önümüzde ki genel seçimde sizin aldığınız oyu alabilecekleri mi?

İbrahim Kocaman: Hocam bu konuya cevap vermem doğru olmaz. Çünkü bu gibi olayın muhatabı,  bir ilçe teşkilatı vardır. İlçe teşkilatının çalışmalarıyla olabilir.  Neden olmasın daha da üstüne çıkılabilir.

Çok iyi noktalara da iyi bir çalışmayla gelinir, insanlara ikna edici, hoşgörülü yaklaşımla, alınan oyun üstüne çıkılabilir.

Etem Karaüzüm: Ben gazeteci olarak soruyorum. Ben iyi bir gözlemci oldum seçimlerde, partinizde yazılar yazdım, destekledim yazılarımla. Gözlemledim sizleri hakikaten de iyi bir heyecan yarattınız. Burada ben şunu bir mesaj olarak vermek istiyorum, MHP yönetiminden geçenlerde beni de sorguladılar, önemli değil, ben üzerinde durmuyorum. Eğer Üç bin küsur oyun altına düşerseniz, ben sizin ensenizde boza pişireceğim dedim. Şimdi bu konuda bir yorum yapacak mısınız?

İbrahim Kocaman: Hocam benim şimdi burada yorum yapmam hoş değil, yapamayacağım bir şey bu. Tabi ki bildiğimiz çok şey var. Tek isteğim, tek dileğim MHP’nin marttaki seçimlerdeki başarısının çok çok üstüne çıkmasıdır ve bunun için ben yapılması gerekeni çevremle sizler gibi dostlarla oturarak istişare ediyoruz. İlçe teşkilatının çalışması ayrıdır.  Çünkü ben şu anda parti üyesi değilim. Sadece kendi çevremin beni arayıp da bu seçimde ne yapıyoruz, bir gel istişare edelim diyen dostlarımızla oturup bunları konuştuk ve aynen böyle bizde yola devam diyoruz.

Etem Karaüzüm: Parti teşkilatı davet ettiler mi, sizin geldiğinizden haberleri var mı?

İbrahim Kocaman:  Evet, tabi ki.

Etem Karaüzüm: Konuşacak mısınız onlarla?

İbrahim Kocaman: Benim ilçe teşkilatıyla oturup konuşmama gerek yok, sohbet etmem söz konusu değil. Ben genel merkezimin bana talimatlarını yerine getiririm, yerine getirmeye de devam edeceğim.

Etem Karaüzüm: İlçe teşkilatı ile aranızda bir kopukluğunuz mu var?

İbrahim Kocaman: Şu seçim atmosferinde böyle bir konuya girmeyelim, doğru olmaz.

Etem Karaüzüm: İbrahim Kocaman’ın gelecek seçimde aday olma ihtimali var mı? Seçmenleriniz merak ediyor, seçmenlerinizden duyuyorum, Etem Hocam, İbrahim KOCAMAN’la konuşuyor musunuz, belediye başkanı adayı olacak mı? Bize o heyecanı tekrar yaşatacak mı? Diyorlar

İbrahim Kocaman: Evet ben seçime ilk girdiğimde de topluma söylediğim sözdür budur, genel merkezim bana böyle bir görev verdiğinde yerine getireceğim. Gölbaşı’ndan kopmayacağım, kopmamı da kimse beklemesin. Ne olursa olsun asla Gölbaşı’ndan kopmayacağım. Her şeyin takipçisi olacağım, bu insanların yaptığı yapılan yanlışları, doğruları konuşacağım.

Etem Karaüzüm: Genel başkanınız sizi genel merkeze davet etti, sizi başarınızdan dolayı. Peki, genel merkezin bu tutumu burada ki arkadaşları hiç etkilemedi mi? Sizi başarınızdan dolayı genel merkez kutluyor ama bunlar başka şeyler söylüyor.

İbrahim Kocaman: Onlara girmeyelim.

Etem Karaüzüm: Genel merkez sizi niye davet etti?

İbrahim Kocaman: Başarımızdan dolayı ama bu benim şahsi başarım değil Gölbaşında ki MHP’nin başarısıdır. Ülkü ocaklarımızın, gençlerimizin başarılarından dolayı teşekkür ettiler. Biz size teşekkür ediyoruz dediler.  Ben de gençlerimize, gerçekten hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, bizi seçim boyunca yalnız bırakmadılar.  Her ne kadar dedikodu çıkarttılarsa da çok önemsemedim, birileri nasıl bir şeye hizmet ediyorlarsa bu da çok umurumda değil. Genel başkanımız kendisini ziyarete gittiğimde, üç defa ziyaretine gittim,  dediği şu; Hiç dert etme MHP’ne 2011 seçimlerinde yapmış olunan hataları hareketleri biliyorsunuz sen de öyle bir dönemden, öyle bir konumdan geçiyorsun. Meyve veren ağaç her zaman taşlanır.  Sen doğru yoldasın. Meyve veren ağaç taşlandığı zaman senin doğru yolda olduğunu gösterir, dedi. Bu çizgini de bozma yoluna devam et, dedi. Genel başkanımın dediği bu.

Etem Karaüzüm: Yoluna devam et derken beş yıl sonrasını mı düşünerek söyledi?

İbrahim Kocaman: O kendilerinin takdiridir, tekrar görev verirlerse, üzerimize düşen misyonu en iyi şekilde tamamlarız, benim için onurluluk olur.    

Etem Karaüzüm: Seçimlerde Alternatif Bakış gazetesi ve personelinin sevgisini kazandınız, yaklaşımınızla, gazeteye olan saygınızla, basına olan değerlendirmenizle, bu nazik tutumunuzla hakikaten hepimizin gönlünü fethettiniz,  bize bir şeyler söyleyecek misiniz?

İbrahim Kocaman:  Ben tabi ki söyleyeceğim,  Gölbaşı yerel gazetesi olan Alternatif Bakış Gazetesine çok teşekkür ederim.  Biz seçimlerden önce Hoca Hanımla ( Alternatif bakış Gazetesi imtiyaz sahibi) yaptığımız söyleşimizde vurguladığımız şuydu; Biz burada bir siyasi parti için çalışmıyoruz, Gölbaşı halkı için, Gölbaşı halkının birlik ve beraberliğini sağlamak için çalışıyoruz. Biz bunun için hiçbir şekilde insanları ayırt etmeyeceğimizi o zaman ki basın toplantımızda da dile getirmiştim. Bir milletvekili seçimleri,  milleti temsil edeceği insanlar seçer, belediye başkanını da yerel halk seçer. Bizim genel başkanımızın bir sözü vardır, önce halkımız sonra partiniz demiştir. Bizim ilk adaylığımızı kendileri açıkladığında şunu dedi. Gittiğiniz her yerde bunu yapacaksınız önce halkınız sonra partiniz demişti. Biz de o düsturla yolumuza devam ediyoruz.

Etem Karaüzüm: Yerel seçimlerde, yerel seçimlerin adayları, yerel gazetelere yaklaşımları nasıl olmalı siz onlara bir örnek teşkil ettiniz.

İbrahim Kocaman:  Benim onlar adına beyanat vermem doğru değil, çünkü bir yerel gazete bana göre herhangi bir yer değil topluma hizmet eden önemli bir birimdir, amaçlarında topluma hizmet vardır, en doğru bir şekilde olayları,  haberleri halkına duyurmaktır. Ben onun için herhangi bir gazeteyi siyasi anlamada ayırt etmem söz konusu değildir. O nedenle alternatif bakış gazetesi sayın Lütfiye Hocam’a çalışanlarına, Recep bey’e, yazarlarına ayrı ayrı teşekkür ederim ve minnettarım, ben her şeyden önce iyi birer dost kazandığımı düşünüyorum. Gölbaşı halkına da ayrıca teşekkür ederim benim kendilerini bırakıp gittiğimi asla düşünmesinler ve bu günden itibaren ayda bir de olsa yanlarındayım sokak sokak da gezeceğim ev ev de gezeceğim eşimi dostumu akrabamı hepsini tek tek ziyaret edeceğim bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın  buna ileride isterlerse siyaset desinler, isterlerse dostluk desinler ne anlamda düşünürlerse düşünsünler. Çünkü bana burada ki insanlarımız çok güzel şeyler kattı ve yaşattı bunları inkâr edecek kadar nankör değilim. Çünkü ben helal süt emdim, davam için çalıştım ve davam için de ölmeye hazırım. Buna engel olmak isteyen varsa da buyursun.

Etem Karaüzüm: Teşekkür ederim.

 

 

 

ETİKETLER : Söyleşi Gölbaşı MHPİbrahim Kocaman
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer RÖPORTAJ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.