1 Ayda Bin 224 Mamografi Çekildi

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz, Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezinde (KETEM) Nisan ayında bin 224 mamografi çekildiğini söyledi.
Bu haber 2018-06-07 16:40:50 eklenmiş ve 447 kez görüntülenmiştir.
Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Yenimahalle 14 Nolu Aile Sağlık Merkezinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM) Nisan ayında 1224 mamografi çekimi ile yine bir  rekora imza attı.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz;"Koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi ve erken tanı faaliyetleri çalışmalarının düzenli olarak sunulması için ilimiz merkezinde ‘Sağlıklı Hayat Merkezi’ kurulmuştur. Merkezimizde gebe bilgilendirme sınıfı faaliyetleri için sağlık personeli, psikolog, sosyal çalışma uzmanı, diyetisyen, çocuk gelişimcisi ve fizyoterapist tarafından sağlıklı iletişim, anneye ve çocuğa yönelik psikososyal destek hizmetleri yürütülmektedir." Dedi.
Erken tanı hayat kurtardığını belirten Öz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Sağlıklı Hayat Merkezi Bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezinde (KETEM) toplumda sık olarak görülen ve erken tanı imkanları ile henüz belirti vermeden tedavisine başlanılarak yüz güldürücü sonuçlar alınan Meme Kanseri, Rahim  Ağzı Kanseri ve Kalın Bağırsak kanserlerinin testleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. 40 yaş üzeri kadınlarımızı 2 yılda bir mamografi çekimi,  30 yaş üzerindeki kadınlarımızı da  her 5 yılda bir HPV-DNA testi yaptırmak, üzere Sağlıklı Hayat Merkezin’deki  KETEM’e bekliyoruz. Kalın Bağırsak Kanserlerinde sindirim kanalında kanama ilk belirti olup 50 yaş üzeri herkesin en az 2 yılda bir aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezinde gaitada gizli kan tahlillerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir. Hpv alım sayısı, ve Gaitada gizli kan alım sayısı ve 2017 yılı aylık çekim sayısı yaklaşık 500 civarında iken, 2018 yılı ilk üç ayında ortalama 630 çekim yapılmış, ayrıca Nisan ayında rekor düzeyde çekim yapılarak Adıyaman’da tek merkezde 1224 mamografi çekimi gerçekleştirilmiştir. 36 hasta şüpheli olarak tespit edilmiş, tanı için hastanelere yönlendirilmiştir."

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.