Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Oda'sından Açıklama

Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Latif Kocaman esnafların kamuya olan borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Bu haber 2018-06-05 21:45:28 eklenmiş ve 463 kez görüntülenmiştir.

Kocaman açıklamasında şunları söyledi:Saygıdeğer Hemşerilerim ve Kıymetli Esnaf Arkadaşlarım ;

Vergi, sosyal güvenlik primi ve kamuya olan diğer borçların yeniden yapılandırılmasını öngören 7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 31 Temmuz 2018 de son bulacaktır.

7143 sayılı Kanuna göre, Kamuya olan borçların yeniden yapılandırılmasında esnaf ve sanatkarlarımızın borçlu olduğu ; Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Özel İdareleri, Belediyelerdir.

Bu Yasaya göre borçların kapsam alanı da şöyledir; Vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları,Gümrük vergileri ile bu vergilerden doğan idari para cezaları, SGK primleri, işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik destek primi, Trafik cezaları, karayolu geçiş ücretleri ve HGS ücretleri ile bunlara bağlı cezalar, öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, Belediyelere olan su, atık su, yol katılım payları, gecikme zamları ve faizleri kapsamda bulunmaktadır.

Daha önce çıkan torba yasalarında yapılan yapılandırma kanunlarına istinaden yapılandırılan ve taksit ödemeleri halen devam eden borçların da bu kanun kapsamında yapılandırılması mümkün değildir.

Yapılandırma kapsamına giren borç asıllarında bir indirim yapılmamaktadır. Ancak, bu borç asıllarına uygulanan gecikme cezası, gecikme faizi ve gecikme zamları ile vergi cezalarının tamamı silinmektedir.

Kanundan yararlanabilmek için başvurular en geç 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilgili idareye yapılabilecek. İlk iki taksitin tamamen ödenmesi şartıyla bir takvim yılında en fazla iki taksitin ödenmemesi mümkün olacak, ikiden fazla taksit süresinde ödenmezse yapılandırma iptal edilecektir.

Odamıza Aidat borcu olan üyelerimizde odamıza gelerek 2017 yılı ve geçmiş yıllara ait olan oda aidatlarını yapılandırabilirler

Esnaf ve Sanatkarlarımızın çıkan bu 7143 Sayılı Torba kanunun dan yaralanmaları için son günleri beklememelerini, bir an önce başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Saygıdeğer Esnaf Arkadaşlarım, Basit usulde vergiye tabi olan esnaf ve sanatkarlarımızın Basit usul muhasebe kayıtları 1 Ocak 2018 Tarihinden itibaren elektronik ortamda tutulması öngörülen Defter Beyan Sistemi baş vuru süresi 30 Haziran 2018 tarihine kadar yapılması ve ilk 6 aylık muhasebe defter kayıtlarının da 31 Temmuz 2018’e kadar Yapılması gerektiği bildirilmişti. Ancak Konfederasyonumuz ve Maliye bakanlığı ile yapılan görüşmelerde Basit Usule Tabi üyelerimizin Muhasebe için Başvuru süresi 30 Eylül 2018 tarihine kadar uzatılmış ve ilk 9 aya ait Muhasebe kayıtların da sisteme yüklenme süresi 31 Ekim 2018 tarihine ertelenmiştir.

Kamuoyuna ve saygıdeğer Esnaf Arkadaşlarımıza ilanen duyurur İçinde bulunduğumuz Mübarek Ramazan ayının tüm Esnaf ve Halkımıza sağlık Huzur ve bereket getirmesini dilerim. Saygılarımla

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.