Cumhurbaşkanı Adayı İnce: ″Tütün Parasıyla Okudum″ - Videolu Haber

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Adıyaman'da yaptığı mitingte, kendisinin tütün parasıyla okuduğunu söyledi.
Bu haber 2018-06-02 21:11:19 eklenmiş ve 546 kez görüntülenmiştir.

Malatya'daki iftar programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması sırasında alkış çalan 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’e tepkisini dile getiren İnce, Adıyaman’da partisince Sakarya Caddesi’nde düzenlenen mitinge katıldı.

Konuşmasına başlamadan önce İnce, “Adıyaman Türküsü’nün ‘Uy aman aman aman burası Adıyaman. Alem düşman kesilir seni sevdiğim zaman’ şarkısını söyledi.

İnce, dev ekranda 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in görüntüsünü izletti.

"Ordunun üçte biri ilkokul mezunu FETÖ'nün emrine girmiş, üçte biri bu hale gelmiş" diyen İnce, “Benim hemşerim Erdoğan, bir iftara gidiyor iftara. İftarda bir Ordu Komutanı var. Şimdi o görüntüyü bir gösterelim önce. Bakın görüyor musunuz? Diyor ki 'Sen generalim iftara katılmasından niye rahatsız oluyorsun?' Onun laflarıyla söyleyeyim. Erdoğan dürüst ol, dürüst. İftara katılmasından rahatsız değilim, mübarek Ramazan günü yalan söyleme. Sen beni eleştiriyorsun. Ordu Komutanı da alkışlıyor. Disiplin kanunu 20. maddesinde derki siyasete karışırsanız. İhraç edilirsiniz. Bakın orduyu uyarıyorum. Ordu mensuplarını uyarıyorum. Balkanları nasıl kayıp ettiğimizi bilin. Ordu ne zaman siyasete girdi. Balkanları kayıp ettik. Şimdi senin görevin AK Parti il Başkanı değilsin. Orada beni eleştirirken alkışlayamazsın. Eyer Allah nasip eder millet isterse Cumhurbaşkanı olduğumun da o generalin apaletlerini sökeceğim. Erdoğan emekli cumhurbaşkanı olacağına göre istiyorsa istiyor ise onun yanında emir eli olabilir. Ordunun 3’te 1’i FETÖ’nün emrine girmiş 3’te 1’i bu hale gelmiş. Siz siyaset yapamazsınız. Eyer çok siyaset meraklıysanız. Üniformanızı çıkarırsınız. Meydanlara gelirsiniz. O generale sesleniyorum; sen Erdoğan’ın generali değilsin, milletin generalisin. Bu yorgun kampanya döneminde beni dinlendiren, güldüren, yorgunluğumu alan bir Binali Yıldırım var. Dün demiş ki ‘Muharrem İnce sen FETÖ'yü getirecek misin, getirmeyecek misin?’ Yani kazanacağıma inanmış o da. Sayın Binali Yıldırım, ben sana benzemem, ben FETÖ’nün ayağına gitmem. Ben isteyeceğim o benim ayağıma gelecek.”dedi.

- TÜTÜNDE HAPİS CEZASI KALDIRILACAK

Bölge halkının önemli geçim kaynaklarından olan tütünde hapis cezasını kaldıracağını ifade eden İnce, şunları kaydetti:

“Belki de hiç biriniz bilmiyorsunuz. Benim çocukluğum tütün tarlalarında geçti. Biz sabah 4'te giderdik, kırmaya giderdik at arabasıyla annemle beraber. Sabah 9'da gelir; o eller zifir olur, kolay kolay da çıkmaz. Sonra başlardık onları dizmeye. Kışın bir de elden geçirirdik. Sonra 7 yaşından 70 yaşına kadar herkes çalışırdı. Ama size şunu söyleyeyim; kendi ülkemizin topraklarında ekilen tütünü bile kaçak tütün yaptı bunlar. Bunların bin 200 odalı sarayı var ama yatacak yeri yok. Bu tütün paralarıyla okudum ben. Bunlar Amerikan tütün şirketlerine teslim oldular. Amerikan tütün şirketlerine benim milletimin insanlarını sattılar. Tütün zararlı ama tütün tüketiliyor. Türk tütününü yasaklayamazsın. Tütünde hapis cezasını kaldıracağım size söz”. Her gittiği yerde benim hemşerim diyor ki 'Ben yerliyim, ben milliyim.' Ona bir soru. Saraydaki mermerler Afyon'dan mı, Bilecik'ten mi, Hindistan'dan mı? Senin sarayının biraz ilerisinde Anıtkabir var, hani zorla gittiği Anıtkabir. Size bir şey söyleyeyim mi o saraydaki mermerler Hindistan'dan ama Anıtkabir'deki mermerler Osmaniye'den, Afyon'dan, Bilecik'ten. En büyük projemiz huzur. Önce barış. Bu milleti barıştıracağız. Birinci 'B', barışacağız. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, kadın-erkek, sağcı-solcu yok. 4 Mayıs günü aday olduktan sonra CHP rozetini çıkardım. Türk bayrağını taktım. Hepimizi simgeliyor. Ekonomik olarak büyüyeceğiz. Nasıl büyüyeceğiz? Merkez Bankası bağımsız olacak. Hukuk devleti olacak. Yerli, yabancı yatırımcı Türkiye'deki sisteme, düzene, mahkemeye inanacak. Sonra ekonomimizi hukuk devleti olarak düzelteceğiz. Atıl olan şeyler var. insan kapasitemiz atıl. Denizlerimiz atıl. Köylümüz tütün ekemiyor. Pancar ekemiyor. Tohumlarımız yerli değil. Bütün tohumları İsrail’den alıyoruz. Mazotu çiftçiye 3 liradan vereceğiz. Seçilir seçilmez OHAL kalkacak. Ayrıca sayın Erdoğan hızlı tren projesini iptal edeceğimi söylemişler. Bunu kim söylemişse yalan söylemiş” 

Konuşmasının ardından kendisini dinlemeye gelenlerle selfi çekip güvercin uçuran İnce, Malatya’ya hareket etti.

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.