Tarihi Tuzhanı’nın Restorasyonu için İmzalar Atıldı

Adıyaman Oturakçılar Pazarında bulunan tarihi Tuzhanı’nın restore edilerek turizme kazandırılması amacıyla yıllar önce başlanarak Vali Nurullah Naci Kalkancı tarafından hızlandırılan çalışmalar sonuç verdi.
Bu haber 2018-06-02 20:55:46 eklenmiş ve 168 kez görüntülenmiştir.

Yıllardır devam eden çalışmalarda sonuca ulaşıldı. Adıyaman İl Özel İdaresi, Adıyaman’ın tarihi kimliğini öne çıkarmak amacıyla hazırladığı restorasyon projesiyle yıkılmaya yüz tutan tarihi Tuzhanına yeniden hayat veriyor.İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırma çalışmaları tamamlanarak önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmalarına başlanacak olan 200 yıllık tarihi Tuzhanı’nın turizme kazandırılması hedefleniyor. 
İl Özel İdaresi bütçesinden 10 Milyon TL ile restore edilecek tarihi yapının 1 Milyon TL’sini İpekyolu Kalkınma Ajansı karşılayacak. 
Tarihi Tuzhanı’nınrestorasyon çalışmaları için tahsis edilecek 1 Milyon TL kaynak için Vali Nurullah Naci Kalkancı’nın makamında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Avukat Sami Işık’la İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz arasından protokol imzalandı. 
Yerli ve yabancı turist için Adıyaman il merkezini bir cazibe merkezi haline getirecek olan tarihi Tuzhanı’nınrestorasyonunun önemine değinen Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Yıllardır köhne durumda olan oturakçılar pazarından bulunan tarihi Tuzhanı’nın restore edilerek bu önemli kültürel mirasın korunup gelecek kuşaklara aktarılması önem taşımaktadır. Günümüz turizm hareketleri incelendiğinde, Adıyaman’ı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin il merkezine inmedikleri açıkça görülmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de şehir merkezinde cazibe merkezlerinin oluşturulamamış olduğu görülecektir. Bu tarihi yapının restore edilerek hizmete sunulması ile birlikte şehir merkezinde bir cazibe merkezi oluşturulacak. Sadece yan duvarları ayakta kalan tarihi han restorasyonla yıkımdan kurtarılacak. Han içerisinde yer alan dükkân ve mekânların turizme yönelik hizmet ve işgal konularını içeren yeni iş imkânlarının ortaya çıkarılması sağlanacak, bu kapsamda en az on adet işyerinin ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Restorasyonla, kurtarılacak olan Tuzhanı’nın tarihi oturakçı pazarında bulunan yaklaşık 30 civarındaki tescilli eserlere de bir bütünlük kazandırılmış olacaktır. Kısacası şehir merkezinde bulunan bu tarihi eserin restorasyonuyla birlikte koruma bilincinin geliştirilmesine katkıda bulunacağı gibi gelecek kuşaklara da eserin aktarımı söz konusu olacaktır. İnşallah yakın zamanda restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Bu tarihi yapının restore edilerek hizmete sunulması ile birlikte tarihi doğal ve kültürel değerleri bir açık hava müzesi konumunda olan Adıyaman’a ayrı bir renk katacaktır. Şimdiden Adıyaman’ımıza hayırlı ve uğurlu olsun”dedi. 

 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ADIYAMAN haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.