Adıyaman’da Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırması Yapıldı

Sağlık BakanlığıHalk Sağlığı Genel Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından ülkede 10763 kişiye ulaşılması hedeflenen ve 73 il için planlanan Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırması (TADSAP) İl Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinasyonunda diş hekimi ve yardımcı sağlık personelinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Bu haber 2018-05-09 15:32:18 eklenmiş ve 399 kez görüntülenmiştir.
Ağız ve diş sağlığı hastalıkları 2016 TÜİK verilerine göre 0-6 yaş grubu çocuklarda ilk beş hastalık arasında,7-14 yaş grubunda ise %24,3 ile ilk sırada yer alıyor.
Bakanlığın başlatmış olduğu bu çalışmadan elde edilecek veriler ile ağız ve dişsağlığı hastalıklarının yaygınlığını belirlemek, çürük ve kayıp diş oranları ile risk faktörlerini analiz edebilmek, gerekli personel sayısını planlayabilmek, bölgesel ve ulusal programlara yönelik gereken veri tabanını oluşturabilmek ve ağız –diş sağlığının iyileştirilebilmesi için oluşturulacak çalışmalara yön vermek amaçlaıyor.
Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırması kapsamında Adıyaman il merkezi, Besni ilçe merkezi ve Adıyaman merkeze bağlı Gözebaşı - Düzce köylerine yönelik başlatılmış olan saha çalışmasında, Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde görevli 1 diş hekimi ve 1 yardımcı sağlık personeli görevlendirilmiş olup, yaş gruplarına göre (5, 12, 15, 35-44, 65-74) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenmiş hanelere ziyaretlerde bulunuldu.
Ekip, sahada Bakanlıkca ulaşılması istenen hedef kitlelere anket formu doldurup ağız ve diş sağlığına yönelik ücretsiz muayenelerini gerçekleştirildi.
Bu sayede tedavi gereksinimi olan kişilerin uygun merkezlere yönlendirilmesi sağlandı, ağız ve diş sağlığına yönelik farkındalık oluşturuldu.
 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.