Dr. Diclehan, Sezai Karakoç’un Bilinmeyenlerini Anlattı

Adıyaman Üniversitesi Edebiyat Topluluğu tarafından Dr. Şakir Diclehan’ın konuşmacı olarak katıldığı "Diriliş Düşüncesinin Mimarı Sezai Karakoç'un Düşünce Dünyası" adlı konferans düzenlendi.
Bu haber 2018-04-27 20:20:04 eklenmiş ve 414 kez görüntülenmiştir.

Üniversite Merkez Külliyesi M. Vehbi Koç Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Üniversitemiz akademik ve idari çalışanları ile öğrenciler katıldı.

 

Konuşmasında Sezai Karakoç’un hayatından kesitler sunarak Karakoç’un bilinmeyen yönlerini anlatan Dr. Diclehan; "Biliyoruz ki bir insanın, hele bir şairin mizacı yahut şahsiyeti hakkında kanaat belirtmenin güçlüğü, her sanatkârın 'nev-i şahsına münhasır' bir kişiliğe sahip oluşu bilinen gerçeklerdendir. Sezai Karakoç’un bu tarafı da yani kendine özlüğü de onu tanıyanların malumudur. Evet, tamamen kendine özgü bir kişidir Karakoç. Disiplin ve düzen aşığıdır o. Peşin hükümlerden kaçınır. Zahirde toplumdaki sıradan insanlar gibi yaşasa da aslında ideallerinden ve hayallerinden örülü kendine has, sıra dışı bir yaşamı vardır. Hayatının her anına düşen diriliş damlalarıyla büyüyen tohumdan ağaca, ağaçtan meyveye dönüşen bir fikir adamıdır o." diye konuştu.

Sezai Karakoç’un mümtaz şahsiyetlerden biri olduğunun altını çizen Dr. Diclehan, "Karakoç toplumun dejenere olmasına yakın bir dönemde ortaya çıkarak bizlere ışık olmuştur. Dikkatle incelendiğinde 20. yüzyıldaki tüm İslam hareketlerinde edebiyat vardır. Bu nedenle edebiyat önemli bir araçtır. Araplarda Seyyid Kutup, Muhammed Kutup ve Hasan El Benna, Pakistan ve Hindistan’da Muhammed İkbal ve Ebu’l Alâ El Mevdudi Türkiye’de ise Said’i Nursi, Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç çağına ışık tutan eserleriyle yol gösterici olmuşlardır." dedi.

Konferansın ardından Dr. Diclehan’a Üniversite Rektörü Prof. Dr Mustafa Talha Gönüllü tarafından konferansından dolayı teşekkür edilerek, kendisine Üniversite Merkez Külliyesinde adına dikilmiş fidanın sertifikası takdim edildi.

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.