Kâinat İlmi Dersinde “Bitkiler” ve “Gıdalar” Konusu İşlendi

Adıyaman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde her hafta farklı ilim dallarından uzmanlar tarafından işlenen 'Kâinat İlmi' dersinin bu haftaki konusu "Bitkiler" ve "Gıdalar" oldu.
Bu haber 2018-04-10 11:06:01 eklenmiş ve 385 kez görüntülenmiştir.

Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Kurt ve Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer Kırpık tarafından Merkezi Derslikler Binası Yunus Emre Konferans Salonunda verilen derse, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Kurt, gıdalar konusuna değinerek, gıda türleri ve muhteviyatındaki maddelerle ilgili bilgiler verdi.

Gıdaları oluşturan gıda bileşenlerinin yapısı ve bunların gıda içerisindeki etkileşimlerine değinen Prof. Dr. Kurt, gıda bileşenleri ile insan sağlığı arasındaki ilişkiden bahsederek, doğal ve fazla işlenmemiş gıdaların önemine değindi, ayrıca, bitkisel kaynak olarak tahıl tanesinin ve hayvansal gıda olarak eti oluşturan kasın, hücre içi organizasyonundan itibaren nasıl şekillendiğini detaylı bir şekilde anlattı.

Su ürünleri ve fonksiyonel gıdalar konularında da bilgi veren Prof. Dr. Kurt, dersini "Fast food türü gıdalardan uzak duralım, doğal beslenip spor yapalım" mesajıyla tamamladı.

Dr. Öğr. Üyesi Kırpık ise bitkiler konusunda bitkilerin yetiştirilmesi, saklama koşulları ve insan sağlığına etkileri konularına değindi.

Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükrü Kurt ve Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer Kırpık, ders sonunda kendilerine yöneltilen soruları cevapladılar.

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.