Doktor Demirtaş: “Anneler, Test Yaptırdığında, Ne Amaçla Yapıldığını Öğrensinler” - Videolu Haber

Adıyaman Park Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Doç. Dr. Ömer Demirtaş, “Annelerin yapması gereken bir tarama testi yaptırdığında tarama testi ne amaçla yapıldığı ve doktorundan öğrenmesi lazım” dedi.
Bu haber 2018-04-02 14:28:02 eklenmiş ve 626 kez görüntülenmiştir.

Down sendromlu çocuklara ilişkin açıklamada bulunan Demirtaş, “Down sendromu bizim camiamızda çok sık tartışılan, tirozin dediğimiz bu tür, mongol bebekler dediğimiz çeşitli adlandırmalar ile bu tür bebeklerin araştırılması ve gebelik öncesi tanıması bizim camiamızda sık tartışması olan konulardan biridir. İnsanların çok fazla arada kaldığı, genelde bebeğimiz sakat dediler ama normal çıktığı, test yaptırdım hocam, sakat olabilir gibi bu tür söylemler duyuyoruz. Çok ciddi bir durum, annesi içinde çok ciddi travma oluşturabilecek bir durum. Bunun çok eskiye dayanan bir öyküsü var. 1970’lerde ilk başladığında bu olaylar sadece anne yaşı ile bazı şeyler tespit edilebiliyordu. O zaman kriter 35 yaş olmasıydı. 35 yaş üzeri olan anneler genelde ileri tanı testi dediğimiz anne karnından su almaya yönlendiriyorlardı. Zamanla teknoloji geliştikten sonra buna değişik parametreler, değişik ölçüm teknikleri eklenmeye başladı. Giderek ense kalınlığı dediğimiz bebeğin ilk 12 haftada 11-14’ncü hafta ölçümler eklenmeye başladı. En sonunda anne karnında DNA bakılmaya başlandı. Önemli olan şu; bu tür taramalardaki amaç, bebeğin Down sendromu veya kromozom bozuklukları olmadığını araştırmaktır. Ama ne yazık ki elimizdeki testlerin hiç biri yüz de yüz bir annenin o bebeğe sahip olduğunu göstermiyor. İlk düğmeyi düzgün başladığınızda eğer sonradan bu işi yönetebiliyoruz. Nedir bu ilk düğme; bu testlerin hiçbiri bir annenin Down sendromu olduğuna dair kesin kanıt oluşturmamakla birlikte, anormal çıkan sonuçlar hiçbir zaman o bebek anormal çıkacak demek değildir. Normal sonuç, normal değil, anormal sonuç, anormal demek değil. Bu ne demek? Biz sadece bu testlerde tarama yapıyoruz. Siz tarama yaparken, siz oradan normal kısımdan da bir grup alıyorsunuz. Hasta grubu da alıyorsunuz. Tarama testi anormal demek, bebeğin anormal olduğu anlamına gelmiyor. En büyük karşılaştığımız problem bu. Anne geliyor ben ikili, üçlü test yaptırdım ama benim bebeğime sakat dediler. Veya benim bebeğim sakat olabilirmiş. Ne yapacağız. Bu testlerin hiç biri bebeğin sakat olduğu anlamına gelmiyor. Bunu günümüzde ileri bir testle değerlendirmemiz gerekiyor. Bahsettiğim testlerin hepsi tarama testidir. Ve kesin testte amniyosentezdir. Neden herkes amniyosentez yönlendirmiyoruz. Şuan emin ellerde çok yüksek rakamlar olmasa bile 200-300 gibi düşük riski olduğu söyleniyor. Amniyosentez yapıldıktan sonra bu risktir. Tabi her gebede, her hastada olacak değildir ama anne bilgilendirilmeli bunla alakalı. O zaman herkes oraya yönlendirirsek bununda bir riski var. O zaman bazı hastaları seçelim, seçtiğimiz hastaları oraya yönlendirelim şeklinde bir yönetim tarzı oluşturuldu. Şuan ne yazık ki elimizdeki hiçbir test bize yüzde yüz bu amniyosentez kadar güvenilir bir test sonucu vermiyor"dedi.

Demirtaş, "Tarama testlerinde biz her zaman maksimum performans alabileceğimiz testler seçiyoruz. Bunlarda artık en yakın zaman a fetal DNA değimiz testler yüzde 90-95’e nerdeyse varıyor. Ama onun da teknolojisi ne yazık ki yurt dışında olduğu için daha yeni Türkiye’ye geldi diyebiliyorum ama teknolojisi yurt dışında olduğu için biraz daha pahalı. O bile kesin tarama testi değil” ifadelerini kullandı.

Anneleri yaptıkları testler konusunda uyaran Demirtaş, şunları kaydetti:

“Annelerin yapması gereken bir tarama testi yaptırdığında tarama testi ne amaçla yapıldığı ve doktorundan öğrenmesi lazım. Biz sadece içinde risk gurubu olanları seçiyoruz. Risk grubu demek illa o hasta, o bebek hasta olacak anlamına gelmez. Biz bütün hastalarımıza ayrıntılı testi mutlaka öneriyorum. Çünkü ileride bir problem olduğunda örnek gelişme geriliği olduğunda ilk baktığımız şeyler acaba bir kromozom bozukluğu var mı, acaba genetik sendrom var mı? İlk başta oraya bakıyoruz. Yani yürüdüğünüz yolda gerekli prametleri sağladığınız zaman ileride bu tür problemleri yönetmeniz daha kolay olacaktır. Bu açıdan tarama testlerinin hepsini önemsiyoruz. Tarama testi hiçbir zaman kesin demek değildir. Bir doktor size bu testin sonucunda size bir anormallik var dediğinde bunu sadece ileri bir basamakta değerlendirilmesi için söylüyordur. Tarama testleri sadece bir istatistik risk değeri hesaplar.”

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.