Beyindeki Su, Ameliyatla Alındı

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir ilke daha imza atarak Adıyaman’da ilk defa Beyin ve Sinir Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necati Üçler, Yrd. Doç.Dr. Ş.Cem Yücetaş ve Op. Dr. Can Sarıca tarafından “Hidrosefali” (Endoskop ile beyin içine girilerek su toplama) ameliyatı yapıldı.
Bu haber 2018-03-30 07:20:04 eklenmiş ve 564 kez görüntülenmiştir.

Adıyaman’da yaşayan 15 yaşındaki bayan hastaya, baş ağrısı şikâyeti ile Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Beyin ve Sinir Cerrahi servisinde tetkikler ve incelemeler sonrasında beyinde Suya rastlandı ve baş ağrısı rahatsızlığın da bundan kaynaklandığı tespit edildi.

Beyin ve Sinir Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necati Üçler, Yrd. Doç.Dr. Ş.Cem Yücetaş ve Op. Dr. Can Sarıca’nın kontrolünde beyine Endoskop yardımıyla girilerek, kamera sistemiyle beyindeki su, başarılı bir operasyonla alındı.
Hastaya uygulanan operasyonu açıklayan Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necati Üçler, “Bu yöntem ilk kez 1923 yılında başarılı bir şekilde uygulanmış olsa da, yaygın kullanıma geçmesi 90’lı yılları bulmaktadır. Ülkemizde de son zamanlarda giderek yaygınlaşmaktadır. Doğru hasta seçimi ile birlikte birçok hidrosefali hastası bu yöntem ile santlara bağımlılıktan kurtulmuştur. Bizim de hedefimiz bu tedaviyi başarılı bir şekilde uygulayıp sadece Adıyaman’daki değil, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki birçok çocuğu şant ihtiyacından kurtarmaktır. İlk başarılı ameliyatımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Emeği geçen Yrd. Doç. Dr. Ş.Cem Yücetaş,  Op. Dr. Can Sarıca ve tüm hastane yönetimine teşekkürü bir borç biliriz” diye konuştu.
Hastane olarak önemli bir operasyonu gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını ifade eden Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan, “Hastane olarak gerek branşlarında uzman hekimlerimiz, hastane çalışanlarımız ve modern cihazlarımızla sadece Adıyaman halkına değil, bölgemize ve farklı illerden gelen hastalarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Hastanemiz bünyesinde bir biri ardına önemli operasyonlara imza atarken son olarak 15 yaşındaki hastamıza hastanemiz hekimlerinden Yrd. Doç. Dr. Necati Üçler,  Yrd. Doç. Dr. Ş.Cem Yücetaş,  Op. Dr. Can Sarıca tarafından başarılı bir operasyon yapılmıştır. Başarılı operasyona imza atan hekimimize ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.