Engelli Hastalara Diş Tedavisi İmkanı

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, engelli hastalara diş tedavisi imkanı getirdi.
Bu haber 2018-03-27 06:54:51 eklenmiş ve 596 kez görüntülenmiştir.
Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde merkez diş hekimi tarafından genel anestezi altında sadece diş çekimi yapılırken, imkânların gelişmesi ile beraber mümkün olan  tedavi  işlemleri de   yapılmaya başlandı.
Daha önce il dışına sevk edilen hastaların karşılaştıkları birçok sıkıntının önüne geçmek isteyen merkez, yönetiminin çabaları sonrası gerekli imkânlar oluşturulup, engelli hastalara diş tedavilerini Adıyaman'da yaptırabilmelerine olanak sağladı.
İlk muayenesi Diş Hekimi Muhammed Bozdoğan tarafından yapılan hastalar, gerekli tahlillerin yapılması için Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine yönlendirildikten sonra tüm branşlardan genel anestezi altında tedavi görebiliyor.
 
Hastaneden yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:
"Raporuyla merkezimizden ameliyathane için randevu almaktadır. Diş Hekimi tarafından ameliyathane ve operasyon esnasında dikkat edilecek hususlar konusunda bilgilendirilen hasta yakınları hastane hemşireleri tarafından karşılanmakta ve hazırlıkları yapılmaktadır. Genel anestezi / Sedasyon altında normal koşullarda tedaviye izin vermeyen, bulantı refleksi olan  ve ağzını açamayan engelli hastalarımız,  hiçbir şey hissetmeden tedavilerini yapılabilmektedir. Sadece çekim tedavileriyle yetinilmeyip diğer diş tedavilerine de olanak sağlanması hastalarımızın kurtarılabilecek durumdaki dişlerini daha uzun yıllar kullanabilmelerini sağlamış olup hem fiziki, hem de psikolojik sağlıklarına büyük katkıda bulunmuştur. Ağız hijyenini tam olarak sağlayamayan hastalarımızın dişlerinin aralarında ve dişlerinin üzerinde biriken diş taşlarının temizliği, derin olmayan ve ilerleme ihtimali olan çürüklere dolgu ile restorasyon tedavisi, dişlerin sinirlerine ( pulpaya ) ulaşmış, derin çürüklü dişler için kök-kanal tedavisi, kurtarılamayacak kadar çürümüş, aşırı harabiyete uğramış ve sallanan dişlere cerrahi çekimler. Çekim tedavisi sonrası eksik kalmış bölgelere çiğneme fonksiyonunu sağlayacak porselen kron yapımı"

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.