Sağlıkçılar, Yaşlıları Unutmadı

Gölbaşı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Selim Kuşağlı, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla, yaşlıların hayatlarının bu döneminde, bakıma, saygı ve sevgiye herkesten ve her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduklarının altını çizerek, onların bu ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamanın önemini vurgulayan açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2018-03-26 13:50:20 eklenmiş ve 854 kez görüntülenmiştir.

Yaşlılar Haftası'yla ilgili bilgiler veren Dr. Kuşağlı, "Yaşlılar Haftası 1982 tarihinden itibaren 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır. Büyüklerimize saygı ve değer bu kısa zaman dilimine sığdırılamaz. Yaşlılar Haftası’nı kutlamaktaki amaç değerlerimizi canlandırmak, topluma, toplum olmanın temel ödevini hatırlatmaktır. Ömrünü, gücünü, yeteneklerini toplum hizmetine adamış yaşlılarımızın kıymetli tecrübelerinden yararlanmak onlarla saygı ve sevgiye dayalı ilişkiler kurmak, bedenen ve ruhen ihtiyaç duydukları dönemde onların yanında olmak en önemli görevlerimizdendir" dedi.

"Yılın her günü büyüklerimizi hatırlamak ve onlara bunu hissettirmek hem insanlık hem de mensubu olduğumuz medeniyetin bir gereğidir" diyen ve açıklamasına ekleme yapan Kuşağlı, şunları söyledi:

"Milli ve manevi değerlerimizi yaşatarak, bunların gelecek nesillere aktarılmasında köprü görevi üstlenen, tecrübenin temsilcisi yaşlılarımız, bizim en kıymetli hazinelerimizdir. Hayat tecrübeleri ve geçmişten günümüze tanıklık ettikleri değerler ile yol gösterici birer ışık olan yaşlılarımızı, her daim el üstünde tutmuş bir millet olarak, hak ettikleri saygı ve sevgiyi göstermeye devam etmeli, yine onların, toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamalıyız."

- YAŞLILIK HAYATIN ÇOK GÜZEL BİR DÖNEMİDİR

Yaşlıların bakıma, sevgi ve saygıya ihtiyacı olduğunu belirten Dr. Kuşağlı, "İnsanların yaşlandıkları ve bakıma ihtiyaç duydukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yaraşır bir şekilde bakım, gerekli sevgi ve saygı görme hakları vardır. Bu hizmeti aile ve çocuklarından çeşitli nedenlerle alamıyorlarsa devletin bu hizmeti vermesi gerekmektedir. Yaşlılık hayatın çok güzel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Bu nedenle yaşlılık döneminde itibar görmeli, gerekli sevgi ve saygı gösterilmelidir. Gençler anne ve babaları kendilerine ihtiyaç duymaya başladığı andan itibaren, onların yanında olmalıdır. Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımızın kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak devletimizin öncelikli görevleri arasındadır. Unutmayalım ki bir gün herkes yaşlanacaktır" ifadelerini kullandı.

Kuşağlı, bu kapsamda hem hastanede misafir olan yaşlıları, hem de evlerinde bulunan yaşlıları ziyaret etti.

 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.