Tarım Müdürlüğü Kahta'da 2 Kurs Açtı

Adıyaman İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kahta İlçe Ziraat Odası Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile işbirliği yapılarak "Süt Sığırı Yetiştiriciliği" ve ‘’Süt Sığırcılığında Sağım Hijyeni ve Sanitasyon’’ konularında uygulamalı 2 kurs açıldı.
Bu haber 2018-03-18 14:13:28 eklenmiş ve 407 kez görüntülenmiştir.

 73 kursiyer, devam ettikleri kursun uygulama eğitimleri İş adamı Fehmi Turanlı'ya ait çiftlikte devam ediyor.

İşletme sahibi İş adamı Fehmi Turanlı, işletmenin faaliyetleri hakkında bilgi vererek, işletmeyi tanıttı.  Eğitimler İl Müdürlüğü personeli Zooteknist Barış Doyar ile İlçe Müdürlüğü personeli Veteriner Hekim Osman Can tarafından veriliyor.

İşletme ziyaretinde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan ve beraberinde, Kahta Halk Eğitim Müdürü Ramazan Güllü, Ziraat Odası Başkanı Fatih Rüştü Zorlu Turanlı,   ilçe ve kurum yetkilileri katılarak, kursiyerlere işletme gezdirildi.

İl Müdürü Adil Alan, heyetle işletme hakkında bilgi alarak, kursiyerlerle sohbet ettikten sonra şunları  kaydetti:

"Bilindiği üzere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan Aktif İşgücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü esas alınarak "Sürü Yönetimi Elemanı Benim" ve "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor" projeleri hazırlanmıştır.
Bu kapsamda her türlü tarımsal eğitim çalışmalarının, çiftçilere yönelik tarımsal mesleki eğitim olarak iki boyutu bulunmaktadır. Her iki eğitimin de hedef kitlesi olan çiftçilerde davranış değişiklikleri meydana getirilerek pratik beceriler kazandırılması hedeflenmektedir. Avrupa Birliği standartlarında örnek işletme oluşturulmasına, tarımsal ürün çeşitliliğinin artırılmasına, işletmelerin kapasitelerinin, insan kaynaklarının ve istihdamın, girişimciliğe yönelik yaklaşımların, tarımsal üretim tekniklerinin, yerel ürünlerin pazarlanmasının ve geliştirilmesini önemsemekteyiz. "Tarımda gelir getirici faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, ürünlerin kalitesinin artırılması, iyi tarım, organik tarım, çevre dostu uygulamaların ve teknolojilerin tanıtılması gibi konularda yararlar sağlanarak çiftçilerimizin ekonomik aktiviteleri ve yaşam kalitelerinin artırılmasında eğitim çalışmalarının öneminin idraki içindeyiz. Eğitim, tarımda verimliliği artıran en başta gelen unsurdur. Çiftçilerimizin eğitimli olmalarını çok önemsemekteyiz. Bu konuda üzerimize düşen ne varsa paydaş olarak memnuniyetle yapmaya hazırız. Çiftçilerimizin eğitimlerini her şeyin üzerinde tutuyoruz" . Bundan dolayı genç çiftçi eğitimleri hızla devam etmektedir.  Bu amaçla Kahta Ziraat Odası Birliğimiz, İlçe  Milli Eğitim ve Halk eğitim Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) gibi kurumlarla işbirliği yaparak çiftçilerimizin eğitimli olmalarını, bu konuda üzerimize düşen ne varsa paydaş olarak memnuniyetle yapmaya hazırız"

 

Kaynak : PHA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.