İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Gölbaşı’nda 12 Mart Mehmet Akif Ersoy’u Anma ve İstiklal Marşı’nın Kabulü törenle kutlandı.
Bu haber 2018-03-12 21:02:55 eklenmiş ve 495 kez görüntülenmiştir.

Gölbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan Programa Gölbaşı Kaymakamı Can Aksoy, Gölbaşı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir, Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, Gölbaşı Protokolü, öğrenciler öğretmenler ve veliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Gölbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Recep Akbaşlı, “İmanla aydınlanan ruhumuzu istiklal coşkusuyla tutuşturan Mehmet Akif, milletin köklü kadim değerleriyle bütünleşen müstesna bir kişilik olarak, millete ilham kaynağı olmuştur. O, bu hususiyetle milli varlığımızla bütünleşen canlı, değerli bir sembol şahsiyet olarak zamanları aşıp gelen idrak ve  ideallerimizin öncüsüdür.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir yaptığı konuşmada, “Akif, sıradan bir şiir yazmamıştır. İstiklal Marşı, her insanın yazabileceği bir metin değildir. Marş yazmak, çok önemli vasıflara sahip kişilerin başarabileceği bir iştir. Milletini tanıyan onun ait olduğu medeniyet kökleri ile bütünleşmiş, dili ile kalbi arasında bir mesafe, bir ayrılık bulunmayan, sanatçı duyarlılığını üst derecede hisseden biri ancak böyle bir marş yazabilir. Türk tarihinde bu şeref, Mehmet Akif Ersoy’a aittir. Akif, bilindiği gibi bu acıları ve yaşananları milli marşımıza nakşeden şairdir.

Özdemir konuşmasına şöyle devam etti: Azmin, inancın, umudu bir can gibi taşımanın adıdır. Şeref ve izzetin adresini gösteren, onurlu İstiklâl Marşı, bizi biz yapan değerlerin ifadesidir. Kendi varoluş menkıbemizin gür sesidir. yaşamanın yolunu nakşeden bir anıttır. Türk Milletinin bağımsızlık bildirgesi, geçmişten bugüne sönmeyen bağımsızlık meşalesidir. Yokluğu; özgür ulusların yüreğinin yitmesidir. Öksüz kalmasıdır insanlık ailesinin… Bu konuda Atatürk´ümüz şöyle diyor:

“Bu marş, bizim inkılabımızı anlatır, inkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır."

Bugün, Zeytindalı Harekatı’nın temel amacı da  işte bu İstiklâl, Hak, İman, Vatan ve Din duygusudur. Yıllardır içimizde terörist hareketlerle, ülkeyi bölmeye çalışanlara karşı başlatılmış bu harekâtın temelinde bu ülke halkının istiklâli, barış içinde yaşama azmi, iç ve dış düşmanları içimizden defetme savaşı vardır. Öyleyse zaman yine, İstiklâl Marşı ruhunu giyinme, tam bağımsızlık ülküsünü yarınlara taşıma zamanıdır. Her alanda kalkınmış, büyük Türkiye sevdasını sahiplenme azmini bileyileme, yeniden ve her dem İstiklâl Marşı’nı okuma zamanıdır. 

Bu mütevazı programı hazırlayan Gölbaşı Anadolu İmam-Hâtip Lisemizi tebrik ediyor, siz saygıdeğer dinleyenlerimi de hürmetle selâmlıyorum. Âkif’in son sözleriyle konuşmamı bitiriyorum: “Allah, Bu Millete Bir Daha İstiklâl Marşı Yazdırmasın!...”“dedi.

 Öğrencilerin hazırladığı şiirler ve oratoryo gösterisinin ardından, Şehit Özer Salik ilkokulu tarafından ilçe genelinde düzenlenen İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışmasında derece girenlere ödüllerinin verilmesi ile program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER : Gölbaşı 12 Mart Mehmet Akif Ersoy Anma İstiklal Marşı Kabulü törenle kutlandı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.