Karagöl, MÜSİAD Üyeleri ile Biraraya Geldi - Videolu Haber

AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Adıyaman Müsiad üyeleri ile bir araya gelerek, “2017-2018-2023 Dünya Konjektörünün Konuşulması Finansa Erişiminde Türkiye’nin Yeri” konferansını gerçekleştirdi.
Bu haber 2018-01-29 19:05:50 eklenmiş ve 280 kez görüntülenmiştir.

MÜSİAD toplantı salonunda gerçekleşen konferansa AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Erdoğan, MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, AK Parti yönetim Kurulu üyeleri ve MÜSİAD üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl’e katılımından dolayı teşekkür etti.

Türkiye’nin son 15 yılda ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulunan AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl ise “Türkiye’nin bulunduğu ortamdan çıkması orta gelir grubundan çıkması yüksek ekonomiler içerisinde yer alması zengin ülkeler içinde kendine yer bulması en son dönemde bununla ilgili bir çalışmalar yaptık. Açıkçası Türkiye son 15 yıllık dönemde 3 bin 500 dolardan kişi başı gelir anlamında 10 bin-11 bin dolar seviyesine geldi. Son 10 yıllık rakamlara baktığımızda aslında kişi başı gelirde çok fazla değişiklik yok yani.  Bu da açıkcası 3 bin 500 dolardan 10 bin dolar seviyesine geliyorsak ve son 10 yılda da bu 10 bin dolar seviyesinde kalıyorsak burada gerçekten yapılması gerekenler var. Yeni bir yol haritası yada yeni bir başarı hikayesi, yeni bir başarı yazılması için bir hikayeye ihtiyaç var. Yol haritasına ihtiyaç var. Bir taraftan Türkiye gelirini artıracak zengin ülkeler arasında yer alacak. G20 ülkeleri içinde bulunduğu konum itibariyle daha iyi konuma gelecek. En büyük ekonomiler içinde 16-17 değil de 10’ncu ülke konumuna gelebilmesi için bazı şeyler yapması gerekiyor. Durup dururken biz 3 bin 500 dolardan 10 bin dolar seviyelerine gelmedik. Biz gayri safi milli hasıla rakamlarına ulaşabiliriz. Geçmişte bunu yaptık. Son 15 yıldaki o başarı hikayesine baktığımız da temel göstergelere baktığımızda bunu yaptık. Ama kişi başı gelirde çok fazla değişiklik yok, hatta daha da aşağıda kalabildi. Bizim yapısal anlamda bu sorun çözme konusunda belli çabalarımız var. Türkiye’nin tasarruf problemi var. Bu tasarruf problemini çözmesi gerekiyor. Yada paraya olan ihtiyacı azaldıkça, dolaysıyla faizler düşüyor yada yatırımın önündeki engeller azalıyor. Türkiye kredi notu yükseliyor. Kredi değerlendirme kuruluşlarının bir şekilde ülkeye operasyon çekme, müdahale etme, dolayısıyla faizleri artırma konusunda şeyler azalmış olacak. Tabi bu önemli bir şey, kolay da değil” dedi.

Yapılan açıklama ardından toplantı işadamlarının soru sormasıyla sona erdi.      

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.