Kahta OSB’de İlk Güneş Enerji Santrali Kuruluyor

Kahta Organize Sanayi Bölgesi’nde yenilenebilir enerji kaynaklı ilk güneş enerji santrali kurulumu yapılıyor.
Bu haber 2018-01-25 14:52:26 eklenmiş ve 357 kez görüntülenmiştir.

OSB’de faaliyet gösteren 2 şirket tarafından hem çatı hem de arazide kurulan güneş panelleri, elektrik enerjisi üreterek, elektrik tüketimlerini güneş panellerinden karşılayacak.

240 kW ve 150 kW kurulu güçte projelendirilen güneş santrali yılda yaklaşık 700.000 kilo watt saat (kWh) elektrik enerjisi üreterek faaliyet gösterecek.

Güneş ışınımı bakımından ortalama 1800 kWh/m²’ye sahip ve güneşlenme süreleri uzunluğu açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden olan Kahta Organize Sanayi Bölgesi’nde yenilenebilir enerji kaynaklı ilk güneş enerjisi santrali önümüzdeki günlerde devreye alınarak hizmete girecek.

Toplamda 1600 fotovoltaik panel ve 12 eviricinin kullanıldığı proje uygulamasının maliyeti yaklaşık 1.800.000 TL olarak açıklandı.

Ayrıca bölgede Elektrik Kontrol Mühendisi olarak çalışan Ömer Çelebi, Kahta OSB’de kurulacak bu ilk tesis için 3-5 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen yenilenebilir enerji kaynakları sempozyumunda Kahta OSB Güneş Enerji Santrali ile ilgili bilimsel bir bildiri sunmuş ve enerji sektörü ile iç içe olan kurum ve kuruluşları bilgilendirmişti.

 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.