Ali Deniz: “Adıyaman Eğitimde Beklentilerin Altında Kaldı”

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi, Eğitim Bir Sen Stratejik Araştırma Merkezi (EBSAM) tarafından hazırlanan “Eğitime Bakış 2017 İzleme ve Değerlendirme Raporu”nailişkin bilgiler verdi. Eğitim öğretim süreci ile ilgili birçok konunun değerlendirildiği ve rapor haline getirildiği izleme ve değerlendirme çalışmasında Adıyaman’ın bazı alanlarda ortalamanın altında olduğu görüldü.
Bu haber 2018-01-02 18:38:01 eklenmiş ve 247 kez görüntülenmiştir.

2017 Eğitim Öğretim İzleme ve Değerlendirme Raporu ile ilgili konuşan Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, söz konusu çalışmadaki sonuçların kamuya açık veriler esas alınarak elde edildiğini belirterek, ayrılan bütçeye rağmen Adıyaman’ın beklentilerin altında kaldığını söyledi.
Adıyaman’ın en büyük eğitim sendikası ve sivil toplum örgütü olarak eğitim öğretim yılı içinde gerek basın açıklamaları gerekse yetkililerle yapılan görüşmelerde bulunduklarını vurgulayan Ali Deniz, “Raporun hazırlanması sürecinde veri taleplerimiz eleştiriye açık olmayan kamu yönetimince cevapsız bırakılmıştır. Sadece MEB, ÖSYM, TÜİK gibi kuruluşlar tarafından yayınlanan açık veriler kullanılmıştır. Eğitim sisteminin daha etkin bir şekilde izlenmesi ve değerlendirilmesi için Milli Eğitim’in ilgili verileri kamuoyu ve araştırmacılar ile daha fazla ve şeffaf bir şekilde paylaşması önem arz etmektedir” dedi.

İzleme ve Değerlendirme Raporu ile ilgili detayları açıklayan Deniz, Adıyaman’ın illere ve yaş gruplarına göre net okullaşma oranlarında Türkiye ortalamasının altında kalarak 57. sırada yer aldığını bildirdi.

Deniz, özellikle okul öncesi ve ortaöğretimde okullaşma oranlarının tatmin edici olmadığını belirtti.
“İlkokul, ortaokul ve ortaöğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bakımından gerçekleştirilen yatırımlar dolayısıyla bir nebze artış görünmekle beraber diğer illerle kıyaslandığında ilimiz yine Türkiye ortalamasının altında seyretmektedir” şeklinde konuşan Ali Deniz, “Ne yazık ki karşılaştığımız bu olumsuz tablo işgücüne katılım oranlarına da yansımış ve iş gücüne katılım oranı endişe verici boyutlara ulaşmıştır. İşsizlikle mücadelede Adıyaman’a özel girişimlerde bulunularak istihdam alanlarının arttırılması, ilimizin huzuru ve refahı için çok büyük önem arz etmektedir ” ifadelerini kullandı. 
2017 yılında yapılan YGS ve LYS sonuçlarına da değinen Ali Deniz, "Her iki sınavda da  son dört yılın en düşük sonuçları 2017’de görülmüştür. LYS Matematik testinde soru sayısı bir önceki yıla göre artmış olmasına rağmen başarı yüzdesi yüzde 16’ya düşmüştür” dedi.

Raporda yer alan bir diğer hususun öğretmen ihtiyacı olduğunu işaret eden Ali Deniz, 120 binin üzerinde öğretmene ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Yapılan hesaplamalara göre 80 bin civarında öğretmen ihtiyacının olduğunu ancak norm fazlası öğretmenlerin öğretmen ihtiyacını direkt etkilediğini söyleyen Deniz, Şubat 2016'da 40 bin civarında norm fazlası öğretmen olduğunu ve bunların eş durumu gibi nedenlerle ihtiyaç duyulan yerlere gönderilemeyeceği dikkate alındığında 80 bin yerine 120 bin öğretmen ihtiyacının en doğru rakam olduğunu dile getirdi.

Ali Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının öğretmenler arasında bir ayrıma neden olmaktadır. Sözleşmeli öğretmenlik öğretmenlerin özlük haklarında bazı eksikliklere neden oluyor, kamu görevlileri arasında diğer meslek gruplarında olmayan sözleşmeli çalışma esasının sonlandırılarak, dezavantajlı bölgelere eş durumu ve diğer nedenlerle gitmeyen öğretmenlerin zorlama yerine teşvik edici metotlarla ikna edilmesi gerekmektedir. Öte yandan öğretmenin iş barışını etkileyecek olan en önemli hususlardan biri güvenliği sağlanmış bir ortamda eğitim faaliyetlerini yürütmektir. Son zamanlarda öğretmenlerimizin bir yandan terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesi, diğer taraftan da okullarda öğrencilerin ve velilerin şiddetine maruz kalması, eğitim ortamındaki güveni ve huzuru yok etmektedir. Güvensiz bir ortamda gerçekleştirilen eğitimin ne derece verim sağlamayacağını açıktır. Bu konuda gerekli tedbirlerin acilen alınması gerekir. Katkı sunmayı çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için vazife olarak görüyoruz. Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi olarak geçtiğimiz eğitim öğretim yılı içinde ve 2017-2018 eğitim öğretim yılı başında kamuoyunun dikkatine arz ettiğimiz hususların çözüme kavuşturulması ve başarının iyileştirilmesi adına dün olduğu gibi bugün de sorumluluk almaya hazır olduğumuzu, bu konuda gerekli saha çalışmalarında bizzat bulunmayı, yerinde tespit çalışmalarına katkı sunmayı çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için bir kutsal vazife olarak gördüğümüzü bir kere daha tekrarlıyoruz.Söz konusu izleme ve değerlendirme raporumuzun temel gayesi ilimize akademik gelişimi başta olmak üzere her alanda bir katma değer kazandırmaktır. Bu bağlamda çalışma, araştırma, izleme ve raporlama çalışmalarımız devam edecektir.”

 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.