KOSGEB Müdürü Çakar: ″Girişimcilerimiz Ne Yazık Ki Sadece Sertifika Almakla Yetiniyorlar″

KOSGEB Adıyaman İl Müdürü Eşref Çakar, "2017 yılında bin 161 gencimiz girişimcilik kursuna katılıp sertifika almış. Bunların yaklaşık 550 tanesi bayan girişimcilerimiz. Bu girişimcilik kursuna katılıp sertifika alan girişimcilerimiz ne yazık ki almakla yetiniyorlar" dedi.
Bu haber 2018-01-01 18:24:36 eklenmiş ve 354 kez görüntülenmiştir.

Adıyaman'a yeni atanan KOSGEB Adıyaman İl Müdürü Eşref Çakar, Adıyaman'ı sevdiğini ve huzurlu bir şehir olduğunu ifade etti.

Perre Haber Ajansı Yayın Koordinatörü ve Sorumlu Müdür Hakan Furkan, Çakar'ı makamında ziyaret ederek, KOSGEB girişimcilik kursları ve KOSGEB İl Müdürlüğü çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Girişimcilik kursuna katılanlardan sadece 130 kişinin işletmesini kurduğunu vurgulayan Çakar, "Sanayisi orta diyelim güneydoğu anadoluya göre gelişmiş ama bulunduğu yer itibariyle biraz daha yoğun olması gerekiyor. KOSGEB, İpekyolu kalkınma ajansı gibi bunlarında destekleriyle daha da güzel olur diyorum. 2017 yılında bin 161 gencimiz girişimcilik kursuna katılıp sertifika almış. Bunların yaklaşık 550 tanesi bayan girişimcilerimiz. Bu girşimcilik kursuna katılıp sertifika alan girişimcilerimiz ne yazık ki almakla yetiniyorlar. Sadece 130 tane işletme işini kurmuş ve girişimcilik kursuna başvurmuş. Yüzde 10 bile değil. Bu kişinin kendi mahiyetinde olan bir durumdur. Sertifikasını almış, açtığımız kurslardan ama iş yerini kurmamış yada girişimcilik desteğine başvurmamış. Sertifikasını öyle bekletiyor. Daha fazla olmasını ben beklerdim"dedi.

- 1 MİLYON 600 BİN HİBE VERDİK

Hibelere de değinen Çakar, şunları kaydetti:

"Biz bu 130 tane girişimcinin 90’nına hibe destek vermişiz. Şu son bir ayda bunların üzerine bir 20 tane daha eklendi. Girişimciler 1 milyon 600 TL yakın hibe destek vermişiz girişimcilerimize. Hibe desteği olarak toplam işletmeleri baz aldığımızda üniversite mezunu çalıştırana destek veriyoruz. Fuar desteği veriyoruz. Burada 2 milyon 200 TL’yi aşacağını biz umut ediyoruz. Bu destekler Adıyaman için normal ama sadece sertifikayı alan kişi sayısı çok. İş yeri açan kişi sayısı az"

- 2018'DE FAİZSİZ KREDİ VERECEĞİZ

Yeni yılda verilecek faizsiz krediye de değinen Çakar, "Bir de bizim mevcut vergi levhası olan işletmelere verdiğimiz faizsiz krediler var. Biz burada bin 600 işletmeye 20 bin ile 50 bin arasında değişen faizsiz krediler dağıtmışız. Bu ciddi bir rakam, yaklaşık ortalama 35-40 milyon TL yakın bir sıcak paranın Adıyaman’a girmesi demektir. Kosgeb’in bu faizsiz kredisi sayesinde. 2018 yılında yine böyle bir kredi bekliyoruz. Kredi duyurusu çıkarsa, zaten Adıyaman’a tanıtımını yaparız. Bizim Kosgeb internet sitesinde de yayınlanır" ifadelerini kullandı.

- BUNDAN SONRA GİRİŞİMCİLER, VERGİ LEVHASI ÇIKARDIKTAN SONRA BAŞVURACAK

Artık girişimcilerin işyerini açtıktan ve vergi levhasını aldıktan sonra KOSGEB'e başvuracağını bildiren Çakar, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Girişimcilik desteği devam edecek. Şimdiye kadar iş yerini kurmadan başvurabiliyordu. Girişimci sertifikasını aldıktan sonra başvurabiliyordu. Şimdi artık iş yeri açtıktan sonra, vergi levhanı aldıktan sonra olacak. Aynı şekilde devam edecek girişimcilik desteğimiz. Bunun yanında stratejik ürün destek programı ocak ayında çağrıya çıkacak"

- STRATEJİK ÜRÜN DESTEĞİ GELİYOR

Stratejik ürün üreticilerine yeni bir hibenin geldiğini aktaran Çakar, "Stratejik ürün destek programında bu çok nokta ile görülebilecek destektir. Nokta atışı bir destek. İhracatta yükselen bir Türkiye için bizim mevzuatımıza alınan bir destektir. Örnek ithalatı yüzde 80 oranında olan bir ürünü Türkiye’de üreten bir işletme bunun şartlarını taşıdığında Kosgeb’ten 5 milyon tl’ye kadar destek alabilecek. Bu çağrıya açık olduğunda işletmelerimizi bu amaçta ziyaret edip anlatacağız. Zaten buna müracaat edecek işletme çok azdır. Ama onun Türkiye’ye, ilimize katacağı katma değer çok daha fazla olur. Bizde Adıyaman Kosgeb ekibi olarak zaten elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.      

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.