Yıldırım: ″CHP’de İlk Kez CHP’nin Borcu Olmadığı Bir Dönem Benimle Başladı″

CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Yıldırım, 30 Aralık'ta yapılacak seçimde aday olmayacağını ve 2 yıllık başkanlık sürecinde hizmetlerini açıkladı.
Bu haber 2017-12-26 14:13:05 eklenmiş ve 340 kez görüntülenmiştir.

Yıldırım, Perre Haber Ajansına yaptığı ziyarette, 2 yıllık CHP İl Başkanlığı görevinin sona erdiğini anımsatarak, "Tüzüğümüze göre her şeyin bir sonu vardır. 2 yıllık bu süremizi doldurduk. 30 Aralık'ta il kongresine gidiyoruz. Ben CHP’yi genelde ve yerelde iktidar yapma maksadı ile başkan oldum. Bunun için de çok emek verdim. Bu anlamda iktidara gelebilmesi için çok çaba harcadım" dedi.

- PARTİ BAŞKANLIĞIMIZIN BORCUNU BİTİRDİM

CHP'de Başkan seçildiğinde CHP'nin çok borcu olduğunu ve ilk olarak o borçları bitirdiğini ifade eden Yıldırım, "Cumhuriyet Halk Partisinde ilk kez CHP’nin borcu olmadığı bir dönem benimle başladı. Ben İl Başkanlığı borcunun hepsini bitirdim"ifadelerini kullandım.

- HEP MAĞDURLARIN YANINDA OLDUM

Başkanlığı süresince mağdurların yanında olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"15 Temmuz'da olaylar oldu, darbe girişimi oldu. İnsanlar görevinden uzaklaştırıldı. O zamanki Valimiz Abdullah Erin'in yanına giderek, görevden uzaklaştırılan kişiler için göreve dönmeleri adına yardım istedik. Valimiz gerçekten çok merhametli bir insandı. CHP olarak o mağdurlara sahip çıktık. Ankara’da CHP genel merkezinde Bülent Tezcan başkanlığında mağdurlar ile ilgili masa kuruldu. Biz oraya insanların dilekçelerini gönderdik. Yerelde yanımıza  gelen insanların hiçbirine kapımızı  kapatmadık. Siyasi anlamda hangi partilisin demedik. Hangi ırktansın demedik, biz mağduriyetlerin giderilmesi noktasında çok yardımcı olduk. Bu vicdan meselesidir" 

- PARTİ BİNAMIZA KONFERANS SALONU YAPTIM

Parti binasına konferans salonu yaptığını hatırlatan Yıldırım, "Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisinde salon sözümüz vardı. O da parti binamızın arka kısmında bir yer vardı, orayı yapalım dedim. Ama ona da ruhsat alamadık, yapmadık. Parti içinde bir salon yaptık. Ben kendi imkanlarımla yaptım. Kadınlarımız, gençler, Ankara’dan gelen misafirlerimiz bu salonda basın açıklamalarını yaptılar. Konferans salonu gibi bir yer oldu. Ben kendi imkanlarımla para harcadım. Gelen misafirlerimizin masraflarını karşıladım. Referandum sürecinde 60 milletvekilini bize gelen misafirlerimizi ağırladık. Gelen misafirlerimizde bize katkı sundular. Bütün ilçede gezdik, köylere gittik. Ve referandum sürecinde genel merkezden bize bir kuruş para gelmedi. Tabi tek bize değil Türkiye’nin her yerinde böyle sistem. Biz bu imkansızlıkları da kendi imkanlarımızla, arkadaşlarımızın desteği ile az da olsa bir kaynak sağlayarak çalışmalar yaptık"dedi.

- BELEDİYELERİMİZE İLK DEFA İŞKUR'DAN ELEMAN ÇIKARTTIRDIM

CHP'li belediyelere İŞKUR'dan birçok işçiyi aldırdığını belirten Yıldırım,  şöyle devam etti:

"Ben belediyeye kimsenin alamadığı İŞKUR'dan bir çok işçi aldırdım. Bizim 4 belediyemiz var. Belediye sayımız 5’ti 1’i istifa etti, bizden ayrıldı. Çakırhöyük belediye başkanı bizden ayrıldı. Tut, Şambayat, Kesmetepe, Harmanlı ve Yaylakonak belediyemize biz işkurdan valimizden rica ettim, belediyelerimize  kimsenin alamadığı işçiyi aldım. Belediyelerimizin personel ihtiyaçlarını oradan karşıladık. Bu 50 kişinin bütün maaşları, sgk primleri, hepsini devlet ödüyor. Belediyelerimize yaklaşık 100 milyar gibi bir bütçe kaynak sağlamış olduk. Bu da bizi sevindirdi."

- MÜCADELEMDEN HİÇ VAZGEÇMEDİM

CHP'de İl Başkanlığı döneminde elinden geleni yaptığını vurgulayan Yıldırım,  "Referandum sürecinde tabi karşımız da başbakanı, milletvekilleri bütün devletin imkanlarını kullanan bir siyasi parti vardı. Bizim de öyle bir imkanımız yoktu. Biz gücümüz yettiği kadar mücadele ettik. Biz yüzde 30.30 gibi bir hayır oyu çıkarabildik. Devletin bütün imkanlarını kullanan bir partiye rağmen bizim de kısıtlı bir bütçemiz olmasına rağmen bu oyu alabildik. En çok oyu merkezden aldık. Biz elimizden geldiği kadar parti ilkelerini zedeletmedik. Bizim daha önce milletvekilleri seçildi. CHP’den seçilenler genel merkez yoklaması ile yapıldı. Genel merkez yoklaması yapılırken il başkanına soruyorlar. 7 Haziran ve 1 Kasım'daki yapılan iki genel seçimde biz adaylarımızı kazandıramadık. O zaman Salih Fırat aday oldu, genel merkez tarafından önümüze konuldu, keşke ön seçim olsaydı. Salih Fırat kazanamazdı. Ama kazandıktan sonra pek kalmadı. Zaten hesabında gitmek varmış, kalmak değil. Bu yanlışlara rağmen CHP’de başarmak için uğraştık" diye konuştu.

- İŞLERİME ZAMAN AYIRMAM LAZIM

 CHP'den tekrar başkanlığa aday olacağını ilk başta düşündüğünü ama artık işlerinin yoğunluğu nedeniyle aday olmayacağını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

"CHP'den şu sebeple tekrar aday olmayı düşünüyordum. Ben il başkanlığı süresince, hiçbir makama ne millevekilliği ne de belediye başkanlığı adaylığını kesinlikle düşünmediğini, il başkanlığı makamını basamak olarak kullanma niyetinde olmadığımı, çünkü partimizin kanayan yarası bu tür konular olduğunu, il başkanlığı yapan birisinin partisini il başkansız bir şekilde seçime götürmesini etik olmadığını;tekrar ailemle yaptığımız değerlendirmede ailem yoğun bir tempom olacağını, 2019'da yoğun bir tempo ile çalışmalar yapılacağını sağlık sorunlarıma dikkat çekerek ve ayrıca kendi işlerimizin yoğunluğu sebebiyle tekrar aday olmamamı rica ettiler. Bende düşündüm ve aday olmamaya karar verdim. Diğer ilçe başkanlarımızla hiçbir sorunumuz olmadı. Bizim bu süreçte Gölbaşı'nda Emine Köseler hanfendi arkadaşımız seçildi. Tut’da Edip Karakaplan beyfendi ilçe başkanımız oldu. Bu arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum. Maddi ve manevi elimden gelen herşeyi manasını açmasın ama kendi cebimden ekonomik olarak partime çok katkıda bulundum. Genel merkezin Türkiye’nin, Van’dan Antalya’ya kadar bütün il toplantılarına gittim. Adıyaman’ın sorunlarını anlattım. Adıyaman parti içi sorunlarını anlattım" 

- PARTİYİ BİR YERE GETİRDİM

İl başkanı seçildiğinde zaten amacının partiyi daha iyi bir yere getirip bırakmanın hedefinde olduğunu ve başardığını açıklayan Yıldırım, "Önümüzde yapılacak süreçte çok önemli bir seçim geçireceğiz. 2019’da yerel seçimler ve arkasından genel seçimler daha sonra çok önemli bulduğumuz başkanlık sistemi seçimleri gelecek. Bu nedenle partide iç çekişmelerden uzak kaldım. Bizim hedefimizde il başkanı, milletvekili, belediye başkanı olmak değil bizim hedefimizde Türkiye’nin varlığı ve yokluğu arasında geçecek çok önemli bulduğumuz başkanlık sistemi vardı. Bu kez CHP olarak önemli bir çalışma içinde olacağız. Hayır cephesini toplayacağız. Bu kez iddialıyız. Ülkemizi bir adamın iki dudağı arasına bırakmayacağız. Türkiyeyi artık parlementer demokratik sisteme dönüştürmek için bu anlamda uğraş vereceğiz. CHP’nin iç çekişmelerinden artık bıktığını görüyorum. İç kavgalarla enerjimizi bitirmeyeceğiz. Bana çok ciddi teklif geldi, ilçe başkanları benim yanımda olduğunu söylediler. Benim aday olmamı istediler ancak yukarıda açıkladığım sebeplerden dolayı aday olmadım" dedi.

- AKP ADIYAMAN'A YATIRIM YAPMADI

AK Parti'nin Adıyaman'a yaptığı önemli bir işin olmadığını belriten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Sayın genel başkanıma ilk il toplantımda ben Adıyaman’da bu partiyi iktidara getireceğim. İktidara taşıyacağım. Başarısız bir ilden geliyorum dedim. Bu parti milletvekili çıkaracak güce eriştiğinde artık bana müsaade edersiniz dedim. Ve ben bunu da yaptım. Şuanda CHP Adıyaman’da bir milletvekili sorunu yoktur. Biz şimdi ikinci milletvekili için çalışıyoruz. Adıyaman’da iktidar olursak Türkiye’de iktidar oluruz. Gerçekten Ak Parti’nin Adıyaman’a vermiş olduğu bir şey yoktur. Bakın Adıyaman’ın geçim kaynağı olan tütünü bu dönem kapattılar. Tütünü ellerinden alınan bu insanlar tedirgin. Biz bu anlamda mücadele verdik. Biz milletvekillerimiz ile birlikte Çelikhan’a gittik ve bildiğiniz gibi Çelikhan muhafazakar ilçemiz. Yüzde 95 Ak Partiye oy veren insanlar. Ak partiden seçilen insanların bu tütün meselesinin sahiplenmediklerini gördüm. Adıyaman tütün üreticilerini mağdur ettikleri için  ben kendilerine diyorum ki gelin Adıyaman tütün üreticisi yanında durun. Ak Parti milletvekilleri bu insanlarla yürümedi, bu insanlara sahip çıkmadı. CHP bunlara sahip çıktı. CHP Milletvekillerimiz komisyonda TBMM’de savundular. Ama parmak sayısına dayalı olduğu için gücümüz yetmedi. Biz bu işi bırakmayacağız, anayasa mahkemesine götüreceğiz"

- ADAYLARA BAŞARILAR DİLİYORUM

CHP'de İl Başkanlığı için adayların açıklandığını söyleyen Yıldırım, "Kongreden önce adaylığını açıklayan oldu. Tut’da yaptığımız kongrede Murat Bilgiç, Zeynep Saya, Abuzer Tanrıverdi, İrfan Vurucu’nun ismi açıklandı. Ama herkes aday olamıyor. CHP’den tüzük gereği delegenin yüzde 10’nun imza vermesi lazım. Şuan iki adayımız var. Yeniden il başkanı olsaydım, yapacağım 3 iş vardı. Bunlardan birincisi, üye yazım işlerini artırmak, bizim 7 bin üyemiz var. Bunu 10 bin civarına çıkarmaktı. İkincisi disiplin kurulu mekanizmasını çalıştırmaktı. Üçüncü ise gençleri siyasete kazandırmaktı. Eksiklerin bunlar olduğunu düşünüyorum. Birlik beraberlik içinde kongreye gidelim dedim. Sürtüşmeler CHP’ye zarar veriyor. Bu anlamda hepimizin aklımızı başımıza almamız lazım. Biz genel başkanımızın çalışmalarını, dürüstlüğünü görüyoruz. Biz her zaman yanında olacağız. Kazanacak il başkanımıza şimdiden başarılar diliyorum"şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.