Başkan Öztürk: “Atatürk Caddesinde Çalışmalar Başladı”

Besni İlçesi'nde Besni Belediyesinin Karayollarıyla birlikte yapacağı Atatürk Caddesindeki asfalt çalışmaları başladı.
Bu haber 2017-12-21 19:01:58 eklenmiş ve 557 kez görüntülenmiştir.

Orta refüjlerin sökülmesi ve ağaçların transferi ile başlayan çalışmalarda Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, yaklaşık 4 kilometrelik yolun sıfır asfalt olacağını ifade etti.
Mart ayında yapılacak olan asfalt çalışmasına şimdiden başladıklarını söyleyen Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, Gölbaşı-Besni girişindeki trafo merkezinden yeni hastane civarına kadar olan alanda asfalt çalışması yapacaklarını dile getirdi.
Orta refüjlerle birlikte sökülen ağaçların hiç birini zayi etmediklerini ifade eden Öztürk ağaçları muhafaza ederek parklarda değerlendirdiklerini dile getirdi.
Çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Öztürk, şunları kaydetti: “Ana cadde üzerinde baharda yapacağımız çalışmalara şimdiden başlamış bulunmaktayız. Burasıyla ilgili orta refüjlerde bulunan ağaçları belediyemizin ve şehrimizin çeşitli parklarında kullanmak suretiyle oralara transfer ediyoruz. Hiçbir ağacımızı zayi etmeden oralarda değerlendirerek yeşili zayi etmemek adına hassasiyet gösteriyoruz”
Çalışmaların hızlı bir şekilde yapılarak ana caddenin 2018 yılında modern bir görünüme kavuşacağını aktaran Öztürk, “Baharda Karayolları ile birlikte yapacağımız çalışmada Besni girişindeki trafo merkezinin olduğu noktadan itibaren yeni hastane civarına kadar uzanan yaklaşık 4 kilometrelik güzergahımızda sıcak asfalt çalışması yapılacak. Mevcut kilitli parkeler sökülecek, kaldırımlar yenilenecek ve ortaya da yolu bölen daha müreffeh, daha nezih bir orta refüj yapılacak. Bununla ilgili projeyi tamamladık. Karayolları ile ilgili de mutabakatı çıkardığımızda inşallah mart ayı itibariyle orta refüjüyle, kaldırımlarıyla, aydınlatmalarıyla ve oluşturacağımız peyzaj çalışmasıyla birlikte Atatürk Caddemizi çok modern bir hale getirmesi çalışmasını 2018 yılı itibariyle tamamlamış olacağız. Burada ağaçların sökülerek başka yere monte edilmesi bizim ısrarla istediğimiz konu değil ama güzel bir çalışmanın ortaya çıkması için mecbur kaldığımız bir çalışma. Ama şundan bütün hemşerilerimiz emin olsun ki sökülen tüm ağaçlar korunarak yerlerini hazır hale getirdiğimiz yerlere dikilerek muhafaza ediliyor. Bizim ümidimiz ve gayretimiz Mart ayında yapacağımız çalışmayla birlikte ana caddemizi kaldırımıyla, refüjüyle ve yapılacak yoluyla birlikte modern bir şehre yakışır bir alana dönüştürme gayreti içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Aydınlatma sorununun olduğu TOKİ bölgeleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Öztürk şöyle devam etti:

“AKEDAŞ’a yaklaşık 2 yıldır yapmış olduğum müracaat doğrultusunda 1. 2. Ve 3. Etap TOKİ’nin aydınlatmalarını yer altı şebekesiyle beraber yenilenmesini sağladık. Belediyemizin yapmış olduğu müracaat doğrultusunda bütün alanları projelendirdik.TOKİ bölgeleri zifiri karanlık içerisindeydi, vatandaş huzursuzdu.Biz bu çalışma doğrultusunda bölgeler aydınlık bir siteye dönüştürüldü.
Bu çalışmanın yapımında emek veren ve bize katkı sağlayan AKEDAŞ İl Müdürümüz Cemal Beye, teknik ekibe ve müteahhit firmaya teşekkür ediyoruz.
Bu aydınlatmalarla birlikte yollarda tahribatlar oldu ama hizmetin eziyeti de mutlaka oluyor. Biz bu tahrip olan yolları da bir an önce yapıp 2. Etabı nezih ve herkesin huzur bulduğu yerleşim alanına dönüştürerek güzel bir hizmet sağlamış olacağız.
1. 2. Ve 3. Etap TOKİ’nin aydınlatma maliyeti yaklaşık 384 bin TL civarında. Kıymetli hemşerilerimize bu hizmet helali hoş olsun. Bizde bu hizmeti yaşattığımız için son derece mutluyuz, hayırlı uğurlu olsun”
Şehir içi taşımacılığına 2012 yılında ek olarak 10 adet hattın eklenmesi ve bu hattın Besni Belediyesi tarafından tekrar iptal edildiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını ifade eden Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk, “ Mevcut şehir içi kooperatifinin 2012 yılında sonradan eklenecek olan 10 adet hatta ihtiyaç olmadığı yönünde dava açması sonucu mahkemenin bir kararı vardı. Bizde vatandaşlarımız ve şoförlerimiz mağdur olmasın diye davayı temyize gönderdik. Temyiz davası sürecide tamamlanana kadar Belediye meclisimizin almış olduğu kararla hali hazırdaki hatların devam etmesi yönünde anlaşmaya vardık.” Dedi.
Öztürk, açıklamasının devamında ise “Şehir içi taşımacılıkla ilgili 2012 yılında Belediyemiz tarafından 10 adet ihtiyaca binaen araç ihalesi yapıldı. Mevcut 30 adet dolmuşa ek olarak 10 adet daha dahil edilmek suretiyle şehir içi taşımacılığın yürütülmesi yönünde ihale yapıldı. İhtiyaç olmadığı yönünde de şehir içi taşıma kooperatifimiz bu 10 adet yapılan ihalenin iptali yönünde dava açtılar ve davayı da kazandılar. Bizde temyiz müracaatında bulunduk. Bu süre içerisinde ulaşım aksamaması bakımından bu 10 adet dolmuş durağının devam etmesi yönünde Belediye Meclisimizin almış olduğu bir karar var. Temyiz sonuçlanana kadar bu konuyla ilgili faaliyetin devam etmesini sağlayacağız. Burada şehir içi taşıma kooperatifi ile ilgili Belediye’nin herhangi bir sorunu bulunmamakta ve sonun da mahkemenin verdiği karara herkes uymak zorundadır. Bu şehirde yaşıyoruz Üniversite bölgesi oluşmuş, 4. Etap TOKİ Kayaardı bölgesinde oluşmuş ve nüfus artışı sağlanmış vatandaşlarımızın da mağdur olmaması mutlak suretle göz önünde bulundurulması lazım. Bu hususla ilgili ek yapılması ya da halk otobüsü veya Belediye Otobüsü yapılması şeklinde bir çalışma düşünülmemekte ve biz bu faaliyeti mevcut olan şehir içi kooperatifi ile uyumlu bir şekilde anlaşarak yürütülmesi hedefindeyiz.  
Bu hususta da şehir içi kooperatifi ile görüşmelerimiz devam etmekte mahkemenin temyiz süreci sonuçlanana kadar da faaliyetlerini yürütecekler. İptali yönünde bir karar çıkarsa da Belediye Meclisi olarak gerekirse yeniden ihale yapmak, gerekirse Halk otobüsü şeklinde kira ihalesi ile çıkmak gibi alternatiflerimiz var. Aslolan Belediye’nin veya kooperatifin hesapları değil, vatandaşımızın toplu taşıma ile ilgili mağdur edilmemesi hedeflenmektedir. Bu hususta da herkesin hassasiyet göstermesi ve anlayış içerisinde olması lazım. Mağduriyetler üzerine kurulu bir psikolojiye girilmemesi lazım. Sonuçta Belediye olarak bu işin sorumlusuysak, vatandaşın bu hizmeti en iyi şekilde almasının da sorumlusuyuz.  Bu konuda tepki gösteren “10 tane ihale iptal edildi” bunlar çalışmayacak demek meseleye düz bakmak demektir. Çünkü bu 10 adet dolmuş iptal edilip, trafikten çekilirse şehirde toplu taşımanın yetersiz kalmasından dolayı bir arbede olacaktır.Bu bakımdan biz mevcut dolmuşların çalışması yönünde her türlü alternatifi göz önünde bulundurarak faaliyetlerin yürütülmesini sağlayacağız. Biz normal şartlarda uzlaşı içerisindeyiz, bu hususta da karşılıklı anlayış içerisinde hizmetin yürütülmesi hepimizin sorumluluğundadır” şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.