Yazar Müftüoğlu: ″Postkolonyalizm de Bir Projedir″

Adıyaman Üniversitesi İletişim Topluluğu tarafından tertip edilen etkinlik kapsamında Araştırmacı Yazar Atasoy Müftüoğlu Üniversitede postkolonyalizm konulu bir konferans verdi.
Bu haber 2017-12-11 18:35:26 eklenmiş ve 259 kez görüntülenmiştir.

Konferans öncesi Yazar Atasoy Müftüoğlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü tarafından Rektörlük Makamında kabul edildi.

Kabulde Üniversite Onur Defterini imzalayan Müftüoğlu'na Rektör Prof. Dr. Gönüllü tarafından İlin tarihi değerlerinden biri olan Cendere Köprüsünün maketi hediye edildi.

Konferansında postkolonyalizm ile ilgili olarak konuşan Araştırmacı Yazar Müftüoğlu, kolonyal düşüncenin önce toplumların beynini sömürdüğünü, amacının ise eleştiren, araştıran, sorgulayan toplumun önüne geçmek olduğunun altını çizdi.

Postkolonyalizmin, sömürgeciliğin bıraktığı mirası sorunlaştıran bir dizi felsefi ve edebi teoriyi içine aldığını ve bir proje olduğunu belirten Araştırmacı Yazar Atasoy Müftüoğlu, "Bu projeyi anlamamak bizim zaafımızdır" dedi. MÜFTÜOĞLU; "Önce çok kapsamlı felsefik bir iktidar, ardından da yine diktatör bir iktidara dönüşecek bir akım. Görülüyor ki İslam ülkeleri bu konuda sessiz. Bizler büyük olaylar ve büyük adamların tarihleriyle ilgilenirken, büyük fikirlere ilgi duymayan bir toplum olduk. Oysa ki büyük fikirlere ilgi duyan toplumlar yetiştirmeliyiz." dedi.

 “20. yüzyılın son çeyreğine kadar götürebileceğimiz bir zaman dilimi Batı’nın; dünyanın geri kalanının hemen hemen tamamını sömürge haline getirdiği dönemdir” diyen Müftüoğlu, “Bu dönem; doğunun ve Afrika’nın Batı’yı beslediği dönemdir. Fakat daha sonraki dönemde bu ülkelerin çoğunun bağımsızlıklarını kazandıklarını görürüz. İkinci dünya savaşı sonrası oluşan ortam sömürgelerde bağımsızlık hareketlerinin egemen olduğu dönemdir. Postkolonyalizm bu ortamın neticesinde gelişen bir akım olarak kendini gösterdi. Sömürülen ülkeler üzerinde duran bu akımın temsilcileri postkolonyal devletlerin yapısı ve geçmişiyle ilgilendiler. Çünkü postkolonyal dönem bir soğuk savaş dönemine denk gelmişti ve bu dönem içinde her devletin iki kutbun temsilcisi için bir önemi vardı diyebiliriz. Yeni bağımsızlıklarını kazanan bu devletlerin soğuk savaş döneminde bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz." dedi.

Kolonyalizmin sadece milli bir eşitsizlik yaratmaktan öte ırksal da bir eşitsizlik yarattığını savunan Fanon’a göre sömürgelerde alt yapının aynı zamanda üst yapı olduğunu belirten Müftüoğlu, "Yani beyaz iseniz zenginsinizdir, zengin iseniz beyaz. Yani aslında kolonyalizm temelinde ırkçılık da barındırır. Keza Edward Said de konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmesinde şarkiyatçılığı tanımlarken 'doğu ile batı arasında yapılan ontolojik ve epistemolojik ayrım' demektedir. Yani Fanon, kolonyalizmin daha ırksal yönünü değerlendirirken Said, kültürel ve coğrafik bir ayrım ve aşağılama olduğunu savunur." şeklinde konuştu.

 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.