Op.Dr. Ali Tutuş:″Prostat Sinsi Karaktere Sahip Bir Hastalıktır″

Adıyaman Özel Park Hospital Hastanesi doktorlarından Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Tutuş, soğuk havanın, idrar yolları enfeksiyonu riski oluşturduğu gibi prostat şikayetlerini de arttırdığını söyledi.
Bu haber 2017-11-20 13:54:10 eklenmiş ve 359 kez görüntülenmiştir.

Tutuş, prostat büyümesinin, idrara sık çıkma, özellikle geceleri idrara kalkma, idrar yaptıktan sonra damlamanın sürmesi, zorlanarak ve ıkınarak idrar yapma, idrar akımının kesik kesik olması, ağrılı ve kanlı idrar yapma, yanma gibi belirtileri olduğunu ifade etti.

"KAHVE VE ÇAY İDRAR ŞİKAYETLERİNİ ARTIRIYOR"

Prostat büyümesinin özellikle 40 yaş üzeri erkeklerde başladığını anlatan Tutuş, "İdrar yapmada şikayetler çoğunlukla daha geç başlayabilir. Özellikle soğuk havalarda artan şikayetlere karşı, soğukta uzun süre kalmamalı. Soğuk yere oturmamalı. İdrarı uzun süre tutmamalı. İlaç tedavilerini aksatmamalı. Baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı. Kahve ve çay, idrar şikayetlerini artırdığından dolayı bu içeceklerin azaltılmalı ve bol sıvı tüketilmeli. Hastalarda sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, ağrı, kesik kesik idrar yapma, idrarı tam boşaltmama, gece sık idrara kalkma, ani idrara sıkışma hissi olabilir. Bu da kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir" dedi. 

"ERKEN DÖNEMLERİNDE HİÇ BELİRTİ VE ŞİKAYET GÖRÜLMEYEBİLİR" 

Prostat kanserinin hastalığın ilerlemesine bağlı olarak  ortaya çıkabildiğini belirten Tutuş, “Bu bakımdan sinsi karaktere sahip bir hastalıktır. Özellikle erken dönemlerinde hiç belirti ve şikayet görülmeyebilir. Prostat kanseri belirtileri ortaya çıktığında, hasta bazı tedavi şanslarını kaybedebileceğinden, düzenli doktor kontrollerinin tedavi başarısında önemi büyüktür. Prostat kanserinde diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis ile yaşam kaybı oranları azaltılabilir. Erken teşhisin sağladığı bir diğer fayda ise prostat kanseri tedavisine bağlı yan etkilerin minimum düzeyde kalmasıdır. Ailesinde prostat kanseri varsa 40 yaşından sonra, yoksa 50 yaşından sonra yılda bir kez muayene ve gerekli tetkiklerin (USG, İDRAR, tahlili ve prostat kanser testi  PSA yapılması gerekir" ifadelerini kullandı.

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.