Adıyaman'da Öğrencilere Aşı

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ulusal aşı programı kapsamında Adıyaman’da aşılama hizmeti sunuluyor.
Bu haber 2017-11-20 13:52:28 eklenmiş ve 223 kez görüntülenmiştir.

Bu hizmet ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkması, bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlıkları ve ölümleri önlemek amaçlanıyor. İlköğretim 1. sınıfta öğrenim gören öğrencilere DaBT-İPA (dörtlü karma) ve KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşıları uygulanacağı bildirildi. Anasınıfında KKK aşısı uygulanmış olan çocuklara ilköğretim 1. sınıfta KKK aşısı uygulanmayacak. Sadece DaBT-İPA aşısı yapılacak. Ana sınıfında KKK aşısı uygulanmış çocukların ise aşı günü, aşı kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

KİMLERE HANGİ AŞI UYGULANACAK?
DaBT-İPA aşısı difteri (kuşpalazı), boğmaca, tetanoz ve çocuk felci, KKK aşısı ise  (kızamık, kızamıkçık ve kabakulak) hastalıklarından koruyor.  Ortaokul 4.sınıfta öğrenim gören öğrencilere Td (tetanoz-difteri) aşısı uygulanacak. Td aşısı ise tetanoz ve difteri hastalıklarından koruyor. 
Bu aşılar pekiştirme dozları olup, bebeklik döneminde uygulanan aşıların sağladığı bağışıklığın güçlendirilmesi ve koruyuculuk süresinin uzatılması amacıyla uygulanıyor.

“AŞI, TEK VE KESİN KORUNMA YÖNTEMİ”

Difteri, boğmaca, tetanoz ve çocuk felci de ağır seyredip sıklıkla ölümle sonuçlanan hastalıklar olarak biliniyor. Kızamık yakın tarihte dünya üzerinde salgınlar yapmış, ülkemizde de aşı öncesi dönemde çok sayıda ölüm ve sakatlıklara yol açtı. Günümüzde de aşılama sayesinde nadir görülüyor. Aşılama oranları düşen ülkelerde salgınlar görülüyor. Kabakulak menenjit, kısırlık ve sağırlık gibi ciddi sonuçlara; kızamıkçık ise beyin, eklem ve testis iltihabı ile sakat doğumlara neden olabiliyor.  
Bu hastalıklara karşı tek, kesin korunma yöntemi aşılama olarak dikkat çekiyor.

 Aşının çoğu hafif ve geçici yan etkilere sahip. Aşılanan çocuklarda; hafif ateş, huzursuzluk, hafif bir döküntü, aşı uygulanan yerde kızarıklık, hassasiyet ve ağrı olabiliyor. Aşılama sonrasında istenmeyen bir etki görüldüğünde hekime başvurulması tavsiye ediliyor. Çocukta aşılanmaya engel olabilecek bir durum var ise sınıf öğretmenine bilgi verilmesi gerekiyor. Çocuğun, aşı uygulama gününde herhangi bir sebeple okulda bulunmaması durumunda ise aile hekimliği birimine başvurarak aşılanmasının sağlanması gerekiyor.  Yapılan açıklamada, 2016-2017 eğitim öğretim döneminde Adıyaman il merkezi ve ilçelerinde bulunan 1. sınıf öğrencilerine 5970 KKK, 10812 (Dörtlü- DaBT-İPA), 8.sınıf öğrencilerine ise 10862 (TD) aşısı yapıldığı belirtildi.

 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.