GERFED Başkanı Acar: ″Turizm, Adıyaman'ın Kanayan Bir Yarasıdır″

Adıyaman Gergerliler Federasyonu (GERFED) Yönetim Kurulu Başkanı ve İşadamı Ali Acar, turizmin Adıyaman'ın kanayan bir yarası olduğunu söyledi.
Bu haber 2017-11-05 08:04:33 eklenmiş ve 285 kez görüntülenmiştir.

Acar, yaptığı açıklamada, 1987- 1989 yıllarında bisiklet ile turistlerin o bölgeye çıkıp tarihi yerleri ziyaret ettiğini hatırlattı.

Ciddi anlamda o dönemlerde turist oluğuna dikkat çeken Acar, insanların İngilizce konuştuğunu, turistlerin Adıyaman ve Kahta’da konaklamalarını yaptığını anımsattı.

- KAYBEDEN TÜRKİYE OLUR

O dönemde bir tarih bilinci ve turizm bilinci olduğunun altını çizen Acar, "Çevre de buna göre şekillenmişti. Üzülerek söylüyorum, son yıllarda gittiğimde Nemrut bölgesini de içerisinde barındıran bir değerin değersizleştirildiğini gördük. Yeni değerler ortaya çıkarılmaya çalışıldığını gördüm. Ama kaybeden topyekün olarak tüm Türkiye’dir, tüm Adıyaman’dır. Bir ara “Nemrut’a bekliyoruz” diye bir etkinlik yapıldı. Hatta ben şunu dedim; mevcut iktidara yakın olan bir ekip tarafından paylaşımlar yapıldı. Çok geç kalınmış bir organizasyon, ben o zaman geç kalınmış bir şey olsa da destekliyorum dedim. Çünkü doğru eylemler desteklenmelidir"dedi.

- DAVRANIŞLARI İKTİDARLAR BELİRLİYOR

Davranışları iktidarların belirlediğini ifade eden Acar, şunları kaydetti:

"Bizim davranışlarımızı iktidarlar belirliyor. İktidarlar yönlendiriyor. Mevcut iktidar 15 yıldır Türkiye’yi bir dindar ve kindar bir nesille tanımladı. Bu Türkiye’nin mozaiğini teşkil etmiyor. Bugün anayasa referandumu yapıldı. 51- 49 karşı bir bloğa, dolayısıyla Türkiye bu netliği görebilmeli, birbirimize dayatan politikalar değil de birbirimizi arada tutan değerleri ortaya çıkarmalıyız. Kimine göre değer olmayabilir ama dünyada değerse, o değeri dünyanın güzelliğine sunmak lazım ama burada gördüğüm düşünce şekli şu; benim bu halkım beni seçmiş ise doğrudur düşüncesi ama dünya senin düşünceni nasıl görüyor, onu sorgulamamız lazım"

- TÜRKİYE KÜRESELLEŞMEYİ ALGILAYAMADI

Türkiye'nin küreselleşmeyi algılayamadığını savunan Acar, "2 binli yıllarda başladığımız küreselleşme dediğimiz değeri Türkiye daha algılayabilmiş değil. Küreselleşen dünyada, eylemler, düşünceler, giyinmeler yada politikalar aslında belirginleşiyor. Bizde varsa niye onda yok sorusunu soruyor biri. Artık bilişim çağındayız, birbiri ile etkileşim halinde, dolayısıyla bu dayatmacı gördüğüm. Biz de böyledir"ifadelerini kullandı.

- ADIYAMAN, YALNIZ BIRAKILDI

Adıyaman'ın yalnız bırakıldığının altını çizen Acar, şunları söyledi:

"Politikalar toplumda benimsenmediği, işte turizm dediğimiz ana gelir kaynağını teşkil eden özellikle Adıyaman için söyleyeyim;  Adıyaman’ı yalnız bıraktılar. Otelcilerin ciddi anlamda mağdur olduğu, kalkınmanın sağlanamadığı, dolayısıyla gelirin artmadığını görüyoruz. Bu yalnızlaştırmayı politikalar belirliyor. Bu politikalar da maalesef üzülerek söyleyeyim; Türkiye'de artık bir istibdat modeli, bir baskıcı modele dönüşmüş durumdadır. İnsanlarla görüşüyoruz.  Adam yapmıyorum diyor ama sorunla karşılaşıyorum, dolayısıyla yapmayacağım ama daha ağır bir müeyyide endişesi ile bu tarz davranışları daha da kraldan çok kralcı davranışlar sergiliyor. Ama bu 15 yıllık iktidar döneminde gördüğüm. Bölgede aslında kalıcı bir hasara sebep olmuş durumdadır"

- TURİZMLE BİRLİKTE SOSYAL BİRLİKTELİKTE ÇÖKTÜ

Sosyal birlikteliğin de çöktüğünü anlatan Acar, "Turizm çöktüğü gibi sosyal birliktelik de çökmüş durumdadır. Daha doğusu tüm Türkiye’nin yaşamak istediği gibi görmek istediği gibi yada davranışsal olarak inandığı gibi yaşaması gerekiyor. Birinin istediği içinde değil de ama kendisinin istediği gibi yaşaması gerekiyor. Ama maalesef görüyorum. Belirgin politikalar, baskıcı politikalar. Birinin istediği gibi davranmak zorunda kalıyor. Adıyaman; barışın, medeniyetin, kardeşliğin şehri bu değil. Şimdi gidiyoruz, oturulacak mekanlar yok. Turist dediğiniz bir misafiri götürüp, orada huzurla yatıracağınız, huzurla eğlendireceğiniz bir alan yok. Bunu diyemezsiniz, bu adam geldi, eğelenmesin, gezmesin, görmesin yada böyle düşünsün diyemezsiniz. Turist dediğimiz kavram; inandığı, sevdiği, görmek istediği yere gider. Sizin ona nasıl bir yer gösterdiği değil, ona nasıl bir yer gösterdiği ile alakalı bir olay"diye konuştu.

- TURİZM KOMPLE YOK EDİLMİŞ

Adıyaman'da turizmin komple yok edildiğini kaydeden Acar, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Adıyaman’ın tarihsel bir turizmi vardı, komple yok edilmiş. Bir ara dini turizm adı altında Adıyamanlılara bunlar aşılanmaya çalışıldı.  Adıyamanlılara soruyorum; dini turizmden kendilerine ne kadar pay aldılar? Oradaki mekanlardan olsun, orada yaşayan halktan olsun, dini turizmle ne kadar geliştiler* Dünyanın kabul ettiği değerlerle birlikte bir arada yaşamak zorundayız"

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.