İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Samsat’a Teknik Gezi

Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri Samsat’a teknik gezi yaptı.
Bu haber 2017-03-27 13:49:41 eklenmiş ve 460 kez görüntülenmiştir.

Ay başında meydana gelen depremde yapılarda hasar tespiti konusu üzerine yapılan gezide öğrenciler deprem sonrası hasar gören bina ve yapıları yerinde inceledi.

Yapılan incelemelerin ardından öğretim elemanları ve öğrenciler, deprem sonrası hasar gören yapılarda oluşan hasarların en büyük nedeninin, yapıların inşa edildikleri tarihteki standart ve yönetmeliklere uygun olarak inşa edilmemiş olduğu sonucuna ulaştı.

Ardından ise depremde ortaya çıkan hasarın derecesi, mühendislik hizmeti almamış yapıların çokluğunu, bu tarz yapılarda inşaat yapım tekniği ve uygun malzeme kullanımı konularında eksikliklerin olduğunu tespit etti.

Bu sonuçların ardından gezide öğrencilere bir binanın deprem dayanımı konusunda sadece gerekli profesyonel ve akademik birikimi olan inşaat mühendislerinin belirleyici konumda olduğu hatırlatıldı ve öğrencilerde nitelikli yapıları talep eden bir bilinç oluşturuldu.
 

 

Kaynak : PHA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Gölbaşı Güncel             <   
Copyright 2013 Gölbaşı Güncel Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site KOMMANGENE Gazeteciler Cemiyeti Üyesidir.